banner2

Marburg virüsü alarmı! Yarasadan insana geçiyor ve öldürücü! 

Nijerya'da halk, hayvanlardan insanlara geçen ve ölümcül olabilen ebolaya benzer "Marburg humması"na karşı uyarıldı.

Dünya 20.07.2022, 20:41
Abone ol
Marburg virüsü alarmı! Yarasadan insana geçiyor ve öldürücü! 

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi (NCDC) Direktörü Dr. Ifedayo Adetifa, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından komşu ülke Gana'da "Marburg humması salgını" ilan edilmesinin ardından Nijeryalıları salgına karşı ikaz etti.

SEYAHATTEN KAÇININ

Adetifa, ülkedeki tüm sağlık kuruluşlarına söz konusu hastalığın bulaşma hızının yüksek olduğunu hatırlattı. Halka, mecburi olanlar dışında seyahat etmekten kaçınmaları önerisi sunan Adetifa, ishal, ateş, mide bulantısı ve kusma gibi semptomları şüpheli vakaların hemen tedavi altına alınması gerektiğini ifade etti.

GANA'DA İKİ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Gana'nın Ashanti bölgesinde temmuzun başında yaşamını yitiren 2 kişide Marburg humması saptanmıştı. Salgının doğrulanması için Senegal'deki bir laboratuvara örnek gönderilmiş, sonuçlar pozitif çıkmıştı. Batı Afrika'da Ağustos 2021'de ilk kez görülen Marburg hummasının ilk görüldüğü yer, 2014-2016 ve 2021'de görülen ebola salgınının da çıkış noktası olan Gine'nin güneyindeki Gueckedou bölgesi.

ÖLÜM ORANI YÜZDE 90

Ebolanın yakın türü olduğu belirtilen Marburg virüsü, ilk kez 1967'de Almanya'nın Marburg kentindeki bir laboratuvarda tanımlanmıştı. Meyve yarasaları aracılığıyla bulaşan hastalık, insanlar arasında da enfekte kişilerin vücut sıvıları veya teması yoluyla yayılım gösteriyor. 

AŞISI VEYA ÖZEL TEDAVİSİ YOK

Birçok hastada 7 gün içinde şiddetli hemorajik belirtiler geliştiren, aşısı ya da özel bir tedavisi olmayan Marburg hummasında ölüm oranı ise yüzde 90'a kadar çıkabiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!