banner2

Malezya'da idam cezası kaldırılıyor! Adalet Bakanı tarih verdi

Malezya Başbakanlığına bağlı olan fiili Adalet Bakanı Wan Junadi Tuanku Jaafar açıklamasında, ekim ayında ilgili yasaların Meclis'e geleceğini ve ölüm ile kırbaç cezalarının 2023 yılında kaldırılacağını bildirdi.

Dünya 06.09.2022, 11:22 06.09.2022, 16:12
Abone ol
Malezya'da idam cezası kaldırılıyor! Adalet Bakanı tarih verdi

Başbakanlığa bağlı fiili Adalet Bakanı olarak görev yapan Wan Junadi Tuanku Jaafar, yaptığı açıklamada, ölüm ve kırbaç cezalarının 2023 yılında kaldırılacağını bildirdi. 

2023'TE İDAM KALDIRILACAK 

Junaidi açıklamasında, "Her şey yolunda giderse ve önümüzdeki bütçe görüşmelerinde herhangi bir aksama olmazsa, 2023'te artık ölüm cezasına sahip olmayacağız. Söz konusu cezalar hakimlerin takdirine bırakılacağı için düzenleme kırbaç cezası için de geçerli olacak." sözlerine yer verdi. 

12 SUÇ İÇİN ZORUNLU ÖLÜM CEZASI VAR 

Şu an Malezya'da Tehlikeli Uyuşturucular Yasası'nın 39B Maddesi kapsamındaki 1 suç da dahil toplam 12 suç zorunlu ölüm cezasıyla yargılanırken, 22 farklı suç için de verilen maksimum ölüm cezası hakimlerin yetkisi altında bulunuyor.

HÜKÜMET 13 HAZİRAN'DA İDAMI KALDIRMAYI KABUL ETMİŞTİ 

Malezya hükümet, 13 Haziran'da ölüm cezasını kaldırmayı ve yerine mahkemelerin takdirine bağlı olarak başka cezalar koymayı kabul etmişti.

Hükümet, ölüm cezasını 'tamamen' kaldırmayı düşünmüyor fakat yeni yasal düzenlemenin, mahkemelerin şu anda ölüm cezası içere davalarda ikame cezalar vermesinin önünü açacağı ifade ediliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!