banner2

Malcolm X'in kızı defnedildi! Cenazede ay-yıldızlı çelenk hep yanıbaşındaydı

Malcolm X'in kızı Malikah Shabazz'ın cenazesi New York'ta defnedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gönderdiği ay-yıldızlı çelenk, Shabazz gömülene dek yanıbaşında kaldı.

Dünya 27.11.2021, 23:44
Abone ol
Malcolm X'in kızı defnedildi! Cenazede ay-yıldızlı çelenk hep yanıbaşındaydı

ABD'de ırkçılığa karşı mücadele veren sembol isimlerden siyahi Müslüman lider Malcolm X'in (El-Hajj Malik El Shabazz) hafta içinde vefat eden kızı Malikah Saban Shabazz'ın cenazesi New York'ta babasıyla aynı mezarlığa defnedildi.

New York'un Brooklyn kentinde 22 Kasım'da vefat eden Malcolm X'in ikiz kızlarından Malikah Shabazz'ın cenazesi, Manhattan'daki Islamic Cultural Center of New York'ta kılınan cenaze namazının ardından, 1965'te uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden babasının defnedildiği Ferncliff Mezarlığı'nda toprağa verildi.

İslami usûllere göre düzenlenen cenaze merasimine Malcolm X'in hayattaki kızları ve New York civarındaki siyahi Müslüman Amerikalıların yoğunlukta olduğu bir grup eşlik etti.

MURAT MERCAN VE REYHAN ÖZGÜR ORADA

Cenazeye katılan Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın taziyelerini Shabazz ailesine iletti.

Malikah Shabazz'ın cenaze töreninde Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ve eşi İnci Mercan ile New York Başkonsolosu Reyhan Özgür de hazır bulundu.

Aile üyelerine cenaze namazı öncesi başsağlığı dileyen Mercan, "Malcolm X dünya Müslümanları tarafından bilinen müstesna bir şahsiyet. Kızının vefatı nedeniyle yakınlarına Cumhurbaşkanımızın taziye mesajlarını ilettik" dedi.

TÜRK BAYRAĞI MOTİFLİ ÇELENK

Cenazede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği Türk bayrağı sembollerini taşıyan çelenk dikkat çekti. Gerek merhume için kılınan namaz sırasında gerekse de defin esnasında ay-yıldızlı çelenk hep Malcolm X'in kızının yanıbaşındaydı. Büyükelçi Murat Mercan, çelenkle ilgili olarak şunları söyledi: "Türkiye Cumhuriyeti'nin dünyanın neresinde olursa olsun Müslümanlara ve inananlara gösterdiği bir teveccühtür." 

New York'un Brooklyn kentindeki evinde 22 Kasım'da vefat eden Malcolm X'in kızı Malikah Shabazz, Manhattan'daki cenaze namazının ardından götürüldüğü Ferncliff Mezarlığı'nda dualarla defnedildi.

56 yaşındaki Shabazz, Malcolm X'in altı kızının en küçükleri olan ikizlerden biriydi. Malcolm X, 21 Şubat 1965'te Harlem'de o zamanki adı Audubon Ballroom olan salonda silahlı saldırıya uğradığında, anne Betty Shabazz, Malikah ve Malaak ikizlerine 3 aylık hamileydi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!