banner2

Mahmut Abbas İsrail işgalinin sonlanması için uluslararası konferans çağrısında bulundu

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İsrail'in Filistin topraklarını işgalini sona erdirmek için uluslararası bir konferansın zamanının geldiğini belirtti.

Dünya 11.11.2021, 00:21 11.11.2021, 08:02
Abone ol
Mahmut Abbas İsrail işgalinin sonlanması için uluslararası konferans çağrısında bulundu

Eski Filistin Devlet Başkanı Yasir Arafat'ın ölümünün 17. yılı dolayısıyla Ramallah Kültür Sarayı'nda düzenlenen anma töreninde Abbas'ın sesli mesajı yayınlandı.

Abbas, Uluslararası toplumun işgal yönetimiyle ilişkilerinin değişmesinin zamanının geldiğini belirterek uluslararası bir konferans çağrısında bulundu. 

"Haklı ulusal davamız çok hassas bir aşamadan, belki de mücadele tarihimizin en zor aşamasından geçiyor" diyen Abbas, işgal yönetimini sömürgeci ve ırkçı olmakla suçlarken, İsrail'in Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirmek için sistematik bir saldırı başlattıklarını ifade etti.

Filistin direnişinin en önemli sembollerinden kabul edilen Arafat, 11 Kasım 2004'te Fransa'nın başkenti Paris'te 75 yaşında vefat etti.

Filistin'in ilk Devlet Başkanı olan Arafat'ın Kudüs'e defnedilmesi yönündeki vasiyeti, İsrail işgali nedeniyle gerçekleşemedi. Ramallah'a defnedilen Arafat'ın ölüm nedeni ise hala tartışma konusu.

Kendine özgü kıyafetleri ve karizmasıyla Orta Doğu’nun en önemli liderlerinden biri olarak gösterilen Arafat, son nefesine kadar halkının bağımsızlığı için mücadele etti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!