banner2

Maduro'dan geri adım: "Muhalefetle görüşmeye hazırım"

Daha önce muhalefet ile müzakereleri ancak ABD yaptırımları kaldırılırsa kabul edebileceğini söyleyen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, geri adım attı.

Dünya 23.07.2021, 10:23
Abone ol
Maduro'dan geri adım: "Muhalefetle görüşmeye hazırım"

Latin Amerika ülkesi Venezuela’da, Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkede yaşanan siyasi krizin çözümü için muhalefet ile müzakerelere hazır olduğunu bildirdi.

Venezuela medyasında yer alan bilgiye göre, Maduro, bütün meselelerin çözümü için muhalefetle diyalog masasına oturabileceğini bildirdi.

"Meksika'ya gitmeye hazırız, doktor Jorge Rodriguez, Miranda eyaleti Valisi Hector Rodriguez, Norveç hükümeti ve tüm muhalefet delegasyonlarıyla birlikte Meksika için hazırız." ifadelerini kullanan Maduro, gerçekçi bir Venezuela gündemiyle bütün sorunları konuşmak istediklerini dile belirtti. Maduro, kısmen anlaşmaya varılması için ülkeye yük olan uluslararası yaptırımların kaldırılması gerektiğini yineledi.

GERİ ADIM ATTI

Nicolas Maduro, haziran başında, ülkede hükümet ve muhalefet arasındaki diyaloğun iyileştirilmesi amacıyla Norveç hükümetinin gönderdiği komisyon üyelerinin ülkeye geldiğini bildirmişti.

Devlet Başkanı Maduro, konuya ilişkin 13 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Ulusal Meclis'in (AN) eski başkanı ve muhalif lider Juan Guaido ile ABD yaptırımlarının kademeli olarak kaldırılması karşılığında görüşmeye hazır olduğunu duyurmuştu.

Guaido, ABD yaptırımlarının kademeli kaldırılması karşılığında uluslararası gözlemcilerin denetiminde ülkede "özgür ve adil" bir seçim takviminin belirlenmesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının temin edilmesi ve tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması gibi taleplerde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!