Yandex Metrica

Macron'dan geri adım! Seçim reform planını askıya aldı: Artık onlarda oy kullanacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Yeni Kaledonya'da 10 yıldır yaşayan Fransızların oy kullanmasına olanak sağlayacak plan için geri adım attı. Hatırlanacağı üzere söz konusu yasa bölgede büyük ayaklanmalara neden olmuştu.

Dünya

12.06.2024, 18:49

Macron geri adım attı! Fransa Yeni Kaledonya'daki tartışmalı seçim reform planını askıya aldı. Yasa ile beraber Yeni Kaledonya bölgesinde 10 yıldır yaşayan Fransızların oy kullanmasına olanak sağlanacak. 

Gazze için kritik uyarı! 'Sadece insani kriz yok aynı zamanda bir sefalet girdabı var' Gazze için kritik uyarı! 'Sadece insani kriz yok aynı zamanda... Haberi Görüntüle

GERİ ADIM ATILDI

Hatırlanacağı üzere Yeni Kaledonya'nın oy kullanma sistemini değiştirmeye yönelik yasa tasarısının 13 Mayıs'ta Fransa Ulusal Meclis'inde görüldüğü sırada protestolar patlak vermiş, kısa süre sonra şiddet olayları yaşanmıştı. Başkent Noumea başta olmak üzree birçok noktada marketler yağmalanırken, evler, iş yerleri ve araçlar ataşe verilmişti. Şiddet olaylarının ardından Paris yönetimi adaya ek güvenlik gücü yollamıştı.

Söz konusu olaylar sonrası geri adım atan Fransız yönetimi oy verme sisteminin değiştirilmesine yönelik yasa tasarısı 153'e karşı 351'e oyla kabul edilirken, buna göre 10 yıldır Yeni Kaledonya'da yaşayan Fransız vatandaşları eyalet seçimlerinde oy kullanabilecek. 

Paris yönetimi mevcut düzenleme nedeniyle her 5 kişiden birinin oy kullanmamasını "saçma" olarak nitelendirirken, halk seçmen listelerinin genişletilmesinin Fransa yanlısı politikacılara fayda sağlamasından ve yerli Kanak halkının etkisini azaltmasından endişe ediyor. Fransa, 1998'de imzalanan Noumea Anlaşması çerçevesinde yaklaşık 00 bin nüfuslu Pasifik adasına kademeli olarak daha fazla siyasi yetki vermeyi kabul etmişti. Anlaşmanın ardından Yeni Kaledonya'nın bağımsızlığı için 3 referandum düzenlenmiş ve hepsinden "hayır" oyu çıkmıştı.

G7 ülkelerinden İsrail açıklaması! Batı Şeria kararına tepki G7 ülkelerinden İsrail açıklaması! Batı Şeria kararına tepki Haberi Görüntüle

OHAL İLAN EDİLMİŞTİ

Bağımsızlık ateşini yakan Yeni Kaledonyalılar Fransız hükümetinin bağımsızlık yanlısı yerel halkın gücünü kırmaya neden olacak Anayasal reform girişimine karşı çıkıyor. Yeni Kaledonya'nın yerel halkı Kanaklar, 300 bin olan Ada nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ını oluşturuyor.

Macron hükümeti, anayasa değişikliği tasarısı ile adadaki 25 binden fazla Fransız seçmenin seçimlerde oy kullanmasının yolunu açmak istiyor. Adada 2018, 2020 ve 2021'de olmak üzere 3 kez bağımsızlık için referandum yapılmış fakat bağımsızlık yanlıları, yüzde 50'ye ulaşamamış ancak bu kritik eşiğe yaklaşan oranları yakalamıştı.

Hatırlanacağı üzere yaşanan şiddet olaylarında 200’den fazla iş yeri ve 50'den fazla araç ateşe verilmiş, 8 kişi hayatını kaybetmişti. Yeni Kaledonya'da artan şiddet olaylarının ardından olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

1

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading