banner2

Macron'un sözleri Zelenski'yi kızdırdı! Fransa-Ukrayna arasında kriz

Macron'un "Rusya'yı küçük düşürmemeliyiz" sözleri Zelenski’yi kızdırdı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, "Ben gerçekten anlamıyorum. Rusya'nın aşağılanması? 8 yıldır bizi öldürüyorlar. Burada ne hakkında konuşuyoruz?" dedi.

Dünya 08.06.2022, 01:10
Abone ol
Macron'un sözleri Zelenski'yi kızdırdı! Fransa-Ukrayna arasında kriz

Fransa ile Ukrayna arasındaki ipleri gerildi. Macron'un "Rusya'yı küçük düşürmemeliyiz ki, savaşın durduğu gün diplomatik yollarla bir çıkış yolu inşa edebilelim." açıklamasına Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, "Ben gerçekten anlamıyorum. Rusya'nın aşağılanması? 8 yıldır bizi öldürüyorlar. Burada ne hakkında konuşuyoruz?" diyerek tepki gösterdi.

Zelenski, yaptığı açıklamada, Macron'un Batı'ya Rusya'ya "küçük düşürme" ruhuyla muamele etmeme yönündeki çağrısına karşı çıktı. Macron'un 2014'ten bu yana Donbas'taki çatışmaları sona erdiremeyen Minsk süreci kapsamında daha önceki barış anlaşmalarına Rusya'nın uymadığını çok iyi bildiğini kaydeden Zelenski, "Ben gerçekten anlamıyorum. Rusya'nın aşağılanması? 8 yıldır bizi öldürüyorlar. Burada ne hakkında konuşuyoruz?" ifadesini kullandı.

VLADİMİR PUTİN İLE YÜZ YÜZE YAPILMASI GEREKİYOR

Zelenski, Rus ordusunun işlediği vahşete rağmen barış görüşmelerine açık olduğuna işaret ederek, "Her savaş müzakere masasında bitmelidir. Ancak barış görüşmeleri, Vladimir Putin ile yüz yüze yapılması gerekiyor." diye konuştu.

BATI'NIN DESTEĞİNE VE BATI'NIN SÜREKLİ İLGİSİNE İHTİYACIMIZ VAR

Bazı Batılı müttefiklerin Kiev'in katılımı olmadan ateşkes şartlarını oluşturma girişimlerini eleştiren Zelenski, "Ukrayna'nın egemenliği için Batı'nın desteğine ve Batı'nın sürekli ilgisine ihtiyacımız var. Ukrayna'nın arkasından müzakere asla olamaz. Bu ülkenin pozisyonunu dinlemeden Ukrayna topraklarında nasıl ateşkes sağlayabiliriz? Bu çok şaşırtıcı." değerlendirmesine bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!