banner2

Macron'un Mariupol kabusu: Putin operasyon yaptırıp Fransız istihbaratçıları ele geçirirse...

Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Fransız lider Emmanuel Macron'un gözü kulağı Ukrayna'nın Mariupol kentinde. Putin eğer kararını değiştirip ordusunu Azovstal fabrikasının tünellerine sokarsa, oradan ölü ya da diri Fransız istihbaratçılar çıkacak. Bu da sandıkta Macron'un ipinin çekilmesi demek.

Dünya 22.04.2022, 12:09 22.04.2022, 12:22
Abone ol
Macron'un Mariupol kabusu: Putin operasyon yaptırıp Fransız istihbaratçıları ele geçirirse...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile aşırı sağcı lider Marine Le Pen, 24 Nisan Pazar günü cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda yarışacak. Seçimlere sadece iki gün kalmışken Macron'u sandıkta zor durumda bırakabilecek önemli bir koz şu an Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in elinde bulunuyor. O koz, Rus ordusu tarafından ele geçirilen Mariupol kentindeki Azovstal demir-çelik fabrikasının tünellerinde saklanan Fransız istihbaratçılar...

Putin'in Savunma Bakanı Sergey Şoygu'ya, "İçeriye girmeyin ama içerden dışarıya bir sinek bile çıkmasın" talimatı verdiği Azovstal fabrikasında 'yeni bir gelişmenin' ancak Fransa seçimlerinden sonra gerçekleşmesi bekleniyor. Çünkü bu konuda Putin'le ardı ardına telefon görüşmesi yapan Macron'un fabrika altındaki tünellere müdahale edilmemesi ricasında bulunduğu sanılıyor. 

Rus askerleri Atovstal tesislerinin altındaki tünellerden Fransız askerlerini ölü ya da sağ bir şekilde çıkarır ve bu fotoğraflar basına servis edilirse Macron, ülkesinde tepkilerin odağına oturacak. Sözkonusu tünellerde İngilizlerle birlikte 50'den fazla Fransız istihbaratçı ve askerin bulunduğu sanılıyor. 

İddiaya göre geçtiğimiz günlerde Paris yönetimi, askerlerini kurtarmak için Mariupol'deki fabrika yakınlarına iki adet helikopter gönderdi ancak bu helikopterler Rus askerlerince düşürüldü. 

İkinci tur öncesi anketlerde ırkçı Marine Le Pen'in yüzde 45'ine karşılık yüzde 55'lik oranla önde görünen Emmanuel Macron, pazar günü yapılacak seçimleri 'sağ salim atlatana kadar' Ukrayna'nın Mariupol şehrinden yeni bir haber gelmesini istemiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!