banner2

Macron'un boş salona, boş konuşması Fransa'da eleştirildi

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu’nda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı konuşma sırasında salonun büyük bir kısmının boş olması, Fransa'da eleştiri oklarının hedefi oldu.

Dünya 22.09.2022, 20:08
Abone ol
Macron'un boş salona, boş konuşması Fransa'da eleştirildi

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu’nda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un BM'de yaptığı konuşma sırasında salonun büyük bir kısmının boş olması Fransa’da eleştiri konusu oldu. Macron'un BM Genel Kurulu'ndaki konuşması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ınki ile kıyaslandığında, iki tablo arasında büyük bir fark olduğu gözlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşurken salondaki koltukların doluluk oranının, Macron’un hitabı sırasındaki katılımcı yoğunluğunu geçtiği görüldü.

Twitter kullanıcıları, Macron'un konuşma yaptığı sırada salonun büyük oranda boş kaldığını ortaya koyan farklı görüntüleri sık sık paylaşılarak Fransa'nın cazibesini kaybettiği yorumlarını yaptı.

"GÜÇLÜ LİDERLER SALONU DOLDURDU"

Fransız siyasetçi François Asselineau, Twitter hesabından, “Macron korkunç şekilde aşağılandı. Konuşması sırasında ülkelerin dörtte üçü yoktu." ifadesini kullanarak BM Genel Kurulunda, en güçlü ve kendini dinletebilen liderlerin konuşması sırasında salonun dolup taştığını belirtti.

“MACRON FRANSA’YI DÜNYANIN GÖZÜNDE KÜÇÜLTÜYOR”

Delegasyonların dörtte üçü kafeteryada dinlenmeyi ya da sigara içmeyi Macron'u dinlemeye tercih ettiğini belirten Asselineau, Fransız medyasının parlatma çabasına rağmen Macron'un dikkate alınmadığını ve Fransa'yı dünyanın gözünde küçülttüğünü savundu.

Fransız aşırı sağcı siyasetçi Eric Laqua da Macron'un kürsüde ellerini kaldırdığı görüntü ile büyük ölçüde boş kalan salonun fotoğrafını yan yana paylaşarak, Macron'un BM kürsüsünde Fransa'nın konumunun düşüşüyle karşı karşıya kaldığı değerlendirmesini yaptı.

“BOŞ BİR SALONA, BOŞ BİR KONUŞMA”

Bir Twitter kullanıcısı da Macron'un kürsüdeki hareketli haline, jest ve mimiklerine dikkati çekerek 'boş bir salona boş bir konuşma' ifadesini kullandı.

Duval Philippe ismindeki kullanıcı da "BM'deki bu görüntü, Macron geldiğinden bu yana Fransa'nın imajının düştüğünü net bir şekilde gösteriyor. Kendini beğenmişliği, küçümseyici tavrı bizi dünyadan izole etti." yorumunu yaparak Fransız medyasının Macron'a abartılı övgüsünü eleştirdi. Bu yorumların yanı sıra birçok Twitter kullanıcısı da Macron'un, Fransa adına çok güzel bir konuşma yaptığını savundu.

Diğer yandan, Fransız BFMTV televizyon kanalının yayınladığı görüntülerde, Macron'un BM kürsüsündeki konuşması esnasında koltukların büyük ölçüde boş kaldığı dikkati çekti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!