banner2

Macron'un Afrika politikasını yerden yere vurdular: 'Kapıya atıldı'

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte, diplomatlar ve Fransız askerlerini Nijer'den çekme kararı ülkede çeşitli kesimlerden eleştirilere sebebiyet verdi. Fransız gazeteci Jean-Dominique Merchet, "Fransa'nın Mali'de, Burkina Faso'da ve Nijer'de kapıya atıldığını" ifade etti.

Dünya 25.09.2023, 19:32 25.09.2023, 22:37
Abone ol
Macron'un Afrika politikasını yerden yere vurdular: 'Kapıya atıldı'

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, dün  Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte'nin Fransa'ya döneceğini ve Nijer'deki Fransız askerlerin yıl sonuna kadar ülkeyi terk edeceğini duyurması Fransız kamuoyunu karıştırdı.

"FRANSA'NIN SAHEL'DE BİR GELECEĞİ YOK"

Le Parisien gazetesine açıklamada bulunan Orta ve Güney Afrika Gözlemevi Koordinatörü Thierry Vircoulon, gelinen noktada Büyükelçi Itte'nin Paris'e geri çağırılmasından başka bir çözümün olmadığını kaydetti ve "Fransa'nın 'cihatçılıkla' savaşı resmen sona erdi. Fransa'nın Sahel'de artık bir geleceği yok." değerlendirmesinde bulundu.

"FRANSA KAPIYA ATILDI"

Fransız gazeteci Jean-Dominique Merchet, X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada Macron'un Afrika politikasına ve Nijer'den çekilme kararına eleştirilerde bulundu.

Macron'un haftalarca takındığı duruşun "işe yaramadığını" savunan Merchet, "Fransa'nın Mali'de, Burkina Faso'da ve Nijer'de kapıya atıldığını" ifade etti.

"MACRON YENİLDİ"

Macron'a eleştirilerde bulunan bir başka isim ise Yeşiller Partisi (EELV) üyesi ve dün Paris'ten senatör seçilen Yannick Jadot oldu. Jadot, konuk olduğu kamu yayıncısı Franceinfo kanalında, Itte'yi geri çekme kararının, Macron için bir "yenilgi" olduğunu ileri sürdü ve "(Nijer'de) askeri bir müdahale yapmak isteyenlerin yanında yer alınmamalıydı." diyerek, Fransız askerlerinin Afrika'dan çıkartılması gerektiğini belirtti.

"FRANSA, AFRİKA HALKINDAN ÖZÜR DİLEMEDİ"

Fransız milletvekili Aurelien Tache ise, "The New Arab" internet sitesi için bir yazı kaleme aldı. Tache yazısında, Sahel'deki ülkelerde son darbeler sırasında Fransa karşıtı söyleme dikkati çekti.

Fransa'nın sömürge yıllarında Orta ve Batı Afrika'da 2 milyondan fazla kişinin ölümünden sorumlu olduğunu ifade eden Tache, bağımsızlık sonrası Fransa'nın eskiden sömürgesi altındaki bağımsızlığını kazanan Afrika ülkelerinden ve halkından özür dilemediğini kaydetti.

Fransa'nın bu bölgede askeri varlığına devam ettiğini belirten Tache, tüm bunların Fransa karşıtı milliyetçi duyguların artmasına sebebiyet verdiğini söyledi.

Fransız milletvekili, "İçinde bulunduğumuz siyasi bağlama rağmen, Fransa hala ders çıkarmış değil" değerlendirmesini yaptı. Tache, Fransız hükümetinin Afrika ile olan diplomatik ilişkilerinde köklü bir değişikliğe gitmesi çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!