banner2

Macron Kovid-19 aşısı olduğu tarihe ilişkin yalan mı söyledi?

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Kovid-19 aşı tarihi ülkede tartışmalara yol açtı.

Dünya 26.08.2021, 17:11 26.08.2021, 17:22
Abone ol
Macron Kovid-19 aşısı olduğu tarihe ilişkin yalan mı söyledi?

31 Mayıs'ta Kovid-19 aşısı olduğunu duyuran Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a karşın Mediapart, ulaştığını iddia ettiği sağlık sigortası verilerine göre bu tarihi 13 Temmuz olarak haber yaptı.

SÖYLEDİĞİ TARİHLE RESMİ KAYITLARDAKİ UYUŞMUYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Kovid-19 aşısı olduğunu belirttiği tarih ile sağlık sigortası verilerinde yer alan tarihin farklı olması ülkede tartışmalara neden oldu. Mediapart'ın haberine göre, Aralık 2020'de Kovid-19'a yakalanan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Fransa'da nüfusun geneline aşı uygulanmasının başladığı 31 Mayıs'ta sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, eşi gibi kendisinin de aşı olduğu bilgisini paylaştı.

Diğer taraftan sağlık Bakanı Olivier Veran ve Başbakan Jean Castex’in Kovid-19 aşısı oldukları anın fotoğrafları yayımlanırken, Cumhurbaşkanı'nın aşı olduğu anın fotoğrafı ise kamuoyuyla paylaşılmadı. Bir diğer öne çıkan bilgi de Mediapart'ın ulaştığı Macron'un aşı sertifikası, Fransa Cumhurbaşkanı'nın aşı olma tarihi olarak Kovid-19 ile ilgili sağlık yasasını duyurduğu ulusa sesleniş konuşmasının ertesi günü olan 13 Temmuz'u, eşi Brigitte Macron'un aşı sertifikası ise 31 Mayıs’ı gösteriyor.

ELYSEE HERHANGİ BİR KANIT PAYLAŞAMADI

Fransız Cumhurbaşkanı Macron'un Kovid-19 sağlık ruhsatı uygulamasını kullandığı karekodda da aşı tarihi 13 Temmu.

Elysee Saray, aşı sertifikası hazırlanırken aşı tarihinin yanlış girildiği, aşılanma bilgilerinin 13 Temmuz’a kadar sağlık sigortasına aktarılmadığı yönünde açıklama yaparken, Macron'un 31 Mayıs’ta aşı olduğuna ilişkin herhangi bir kanıt paylaşılmadı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!