banner2

Macron Ermeni isyancıların yanında! Azerbaycan hakkında akılalmaz suçlamalar

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ''Fransa, Ermenistan'ın toprak bütünlüğünü korumak için attığı adımları yakından takip ediyor. Rusya, Azerbaycan ve Türkiye'yi destekliyor. Fransa ise Ermeni halkının yanında yer almaya devam edecek. Zengezur'a saldırı olursa Fransa ordusu orada Azerbaycan'a karşı duracak.

Dünya 25.09.2023, 11:39 25.09.2023, 12:53
Abone ol
Macron Ermeni isyancıların yanında! Azerbaycan hakkında akılalmaz suçlamalar

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ'da düzenlediği ve ateşkesle sonuçlanan antiterör operasyonuyla ilgili gelişmeler devam ediyor.

Karabağ'da Azerbaycan'ın talepleri kabul edildi, antiterör operasyonu durduruldu. Karabağ'daki Ermeni gruplar Azerbaycan topraklarından çekilerek tüm silah ve ağır araçlarını teslim etmeye başladı. 

Karabağ'daki yasa dışı Ermeni silahlı güçler, yaklaşık 24 saat süren operasyon sonrasında silah bırakmıştı. Sözde Ermeni yönetim, silahlı güçlerini feshetmişti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Karabağ'da silah bırakan Ermeniler için af öngörüldüğünü duyurdu.

ERMENİ REJİMİNİN SİMGELERİ KALDIRILIYOR

Bakü yönetimi, bir yandan bölgedeki sivil Ermeniler için insani yardım gönderirken bir yandan da Ermenistan tarafından kurulan yasa dışı rejime ait bazı simgesel yapıları kaldırmaya başladı. Görüntülerden birinde Ermenilerin 1. Karabağ Savaşı ile ilgili "zafer anıtı" olarak kullandığı tankın kaldırılması yer aldı.

KARABAĞ'DA BARIŞ MASASI 

Azerbaycanlı yetkililer ile Karabağ'daki Ermeni nüfusun temsilcileri arasında, entegrasyon sürecinin ele alındığı görüşme dün gerçekleştirildi. Reuters haber ajansı, Karabağ Ermenileri ile Azerbaycanlı yetkililerin kısa süre sonra yeniden buluşacağını bildirdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı, Yevlah şehrinde Karabağ'daki Ermeni nüfusun temsilcileriyle yapılan görüşmenin yapıcı ve olumlu bir ortamda geçtiğini, bir sonraki toplantının yakın zamanda gerçekleştirileceğini duyurdu.

İNSANİ YARDIM GÖNDERİLDİ

Azerbaycanlı yetkililer ile Karabağ’daki Ermeni nüfusun temsilcilerinin dün Azerbaycan’ın Yevlah şehrinde yaptığı görüşmede insani yardım konusu da gündeme gelmişti. Ermeni nüfusun temsilcileri Azerbaycan’dan bölgedeki Ermenilerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için istekte bulunmuştu. Bu talep doğrultusunda Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığınca hazırlanan insani yardımları taşıyan 2 tır ve 2 kamyon Ağdam şehrine gönderildi.

BRÜKSEL'DE GÖRÜŞME OLACAK

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 26 Eylül'de Brüksel'de, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev ile Ermenistan Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Armen Grigoryan'ın katılımıyla bir görüşme yapılacak. Görüşmede, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında 5 Ekim'de İspanya'nın Granada şehrinde yapılacak görüşmenin hazırlıkları ele alınacak.

Aliyev, Paşinyan ve Michel, 14 Mayıs'ta Brüksel'de üçlü toplantıda bir araya gelmiş ve 1 Haziran'da Moldova'da düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) Zirvesi kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Scholz'un da katılımıyla beşli toplantı yapmıştı.

Son dönemde Afrika'da yüzyıllardır sürdürdüğü sömürü düzeni sallantıya giren Fransa, bu kez Kafkaslar'a gözünü dikti. Uluslararası hukuka göre Azerbaycan'a ait olan Dağlık Karabağ'da yaşanan gelişmeleri değerlendirirken darbecilerin yanında saf tuttuğunu gözler önüne serdi.

''FRANSA ERMENİSTAN'IN YANINDA OLACAK''

TF1 ve France 2 kanallarının ortak yayınının konuğu olan Macron, canlı yayında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

''Fransa, Ermenistan'ın toprak bütünlüğünü korumak için attığı adımları yakından takip ediyor. Rusya, Azerbaycan ve Türkiye'yi destekliyor. Fransa ise Ermeni halkının yanında yer almaya devam edecek. Dağlık Karabağ konusunda, Fransa Ermeni halkını destekleyecek. Biz her zaman Ermenistan'ı destekledik ve onlar da bunu biliyorlar. Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'ın askeri operasyonuna ve kabul edilemez suçlarına tanık oluyoruz. Bakü, bu ülkenin ortak sınırını ve toprak bütünlüğünü tehdit ediyor. Zengezur'a saldırı olursa Fransa ordusu orada Azerbaycan'a karşı duracak.” 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!