banner2

Macron duyurdu! Sahraaltı Afrika'da DEAŞ'a büyük darbe

Fransa, DEAŞ'ın Sahraaltı Afrika sorumlusu Sahraoui'ni etkisiz hale getirdi. Açıklamayı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptı.

Dünya 16.09.2021, 08:00 16.09.2021, 09:14
Abone ol
Macron duyurdu! Sahraaltı Afrika'da DEAŞ'a büyük darbe

Fransız çimento devi Lafarge'ın DEAŞ'a finans desteği sağladığının ortaya çıkmasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Büyük Sahra'daki terör örgütü DEAŞ'ın lideri Sahraoui'nin, Fransız kuvvetlerince etkisiz hale getirildiğini belirtti. Bunun, Fransa'nın Sahel'de terör gruplarına karşı yürüttüğü mücadelenin başarısı olduğuna değinen Macron, Fransız halkının, bölgede hayatını kaybeden ve yaralanan Fransız askerleri ile ailelerini hatırlarına getirdiğini kaydetti.

'MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Macron, "Afrikalı, Avrupalı ve Amerikalı partnerlerimizle bu mücadelemizi sürdüreceğiz" ifadesini kullandı.

1 NUMARALI İSİM

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de Twitter'dan, DEAŞ'ın Sahel'deki 1 numaralı isminin, Barkhane kuvvetlerince öldürüldüğünü aktararak, bunun, uzun soluklu bir çalışmanın neticesi olduğu bilgisini paylaştı.

SALDIRILARIN SORUMLUSUYDU

Büyük Sahra DEAŞ'ı (EIGS) olarak bilinen ve Sahraoui'nin başını çektiği örgüt, Mali, Nijer ve Burkina Faso'yu kapsayan üç ülkenin sınır bölgesindeki saldırılardan sorumlu tutuluyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!