banner2

Macron'dan yeni Türkiye küstahlığı: Fransa düşmanı ağlar var

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, geçmişte çok sık yaptığı gibi, yine Türkiye'yi hedef aldı. Ülkesinin yüzyıllarca sömürdüğü ülkelerden Cezayir'e giden Macron burada yaptığı açıklamada Türkiye'nin Rusya ve Çin'le birlikte Afrika'da Fransa düşmanlığı yapan ağlara sahip olduğunu iddia etti.

Dünya 26.08.2022, 19:10
Abone ol
Macron'dan yeni Türkiye küstahlığı: Fransa düşmanı ağlar var

Yüzyıllardır sömürdüğü Afrika topraklarında her geçen gün gücünü daha da yitiren ve emperyalist politikalarına karşı durulmaya başlanan Fransa, Kara Kıta'yı elindre tutma çabalarını artırdı. Bu kapsamda Fransa Cumhurbaşkanı 
Emmanuel Macron, temaslarda bulunmak üzere dün gittiği Cezayir'de ilginç açıklamalarda bulundu.

GÜNAH ÇIKARDI

Ülkenin aynı adlı başkenti Cezayir'deki Saint-Eugene Hristiyan ve Yahudi mezarlığını ziyaret eden Macron burada gazetecilere açıklamalarda bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı, inkar edilse de 5 yıldır Afrika kıtası ve gençliğine yönelik yeni bir politika yürüttüğünü iddia ederken Fransa'nın Afrika'ya yönelik geçmişi nedeniyle eleştirildiğini ancak zaman alsa da kıtada ülkesine yönelik güven inşa edeceklerini savundu.

"FRANSA DÜŞMANI AĞLAR VAR"

Fransa meydanı boş bıraktığı için ülkesine yönelik muazzam bir manipülasyon yürütüldüğünü, Fransa'nın bu nedenle hedefe konulduğunu savunan Macron, "siyasal İslamcı" aktivistlerin Fransa düşmanlığı yaptığını ve bunu yaydığını iddia etti.

KÜSTAH SUÇLAMALAR

Macron, ayrıca, "Türkiye, Rusya ve Çin'de, aktivizm, neo-kolonyal ve emperyalist ajandaları olan ve el altında Fransa düşmanlığı yapan ağlar var. Tek bir düşman var, Fransa. Bunda hepsi birleşiyor" diye konuştu.

Fransız Cumhurbaşkanı, Afrikalı gençlerin kendisine sorunları basitçe açıklaması gerektiğini ve Fransa karşıtı fikre kapılmalarının doğru olmadığını belirtti. Macron, "Belki de atalarınızın ve ebeveynlerinizin mücadelesi buydu ama şimdi Afrika'da size (Fransa hakkında) mesnetsiz şeyler öğretiliyor. Yanlış." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!