banner2

Macron'dan Putin ziyaretine ilişkin dikkat çeken yorum: İkna ettim kriz tırmanmayacak

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya Devlet Başkanı Putin'le dün gerçekleştirdiği zirveyi değerlendirdi. Macron, Putin'i ikna ettiğini söyleyerek, 'Herhangi bir gerginliğin tırmanmayacağını anladım' dedi.

Dünya 08.02.2022, 15:22 08.02.2022, 15:42
Abone ol

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Ukrayna krizini görüşmek için gittiği Rusya'da Vladimir Putin tarafından uzunca bir masanın öteki ucunda karşılanması dünya basınında geniş yer bulmuş sosyal medyada büyük ses getirmişti.

Macron, Moskova’dan Kiev’e giderken uçakta yer alan gazetecilere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmeye dair değerlendirmede bulundu.

'GERİLİMİN TIRMANMASI ENGELLENDİ'

Macron, Putin ile yaptığı görüşmenin Ukrayna konusunda gerginliğin tırmanmasını önlemeye yardımcı olduğunu ifade etti. Putin'in konuyla ilgili "herhangi bir jest yapmaya hazır olduğunu bir an bile aklının ucundan geçirmediğini" belirten Macron, kendi amacının Ukrayna konusunda gerilimin daha fazla tırmanmasını engellemek olduğunu ve bunu da başardığını kaydetti.

'AMACA ULAŞILDI

Macron, "Benim için mesele, tırmanışı önlemek ve yeni bakış açıları ortaya koymak için oyunu kilitlemekti. Bana göre bu amaca ulaşıldı. Fransa inandırıcılığını güçlendirdi" dedi.

DALGA KONUSU OLDU

Kritik zirvede Putin, Macron'u soğuk bir şekilde karşılaşmış toplantı bittikten sonra Fransız lideri beklemeden salondan ayrılmıştı. Dünya basınında ve sosyal medyada yapılan yorumlarda 'Putin, Macron'la dalga geçti. Putin, Fransız lideri küçük düşürdü.' gibi ifadeler yer almıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!