banner2

Macron'dan 'Pegasus önlemi': Telefon numarasını değiştirdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail üretimi casus yazılımı aracılığıyla telefonunun dinlendiği iddialarının ardından telefon numarasını değiştirdi. Macron'un Fas istihbarat servislerinin dinleme girişiminin hedefinde olduğu iddia edilmişti.

Dünya 23.07.2021, 10:57 23.07.2021, 11:50
Abone ol
Macron'dan 'Pegasus önlemi': Telefon numarasını değiştirdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail merkezli NSO firması tarafından geliştirilen pegasus casus yazılımıyla telefonunun dinlenmesi iddialarının ardından numarasını değiştirdi.

Macron, uluslararası medyada yer alan telefonunun dinlendiği haberlerinin ardından dün Ulusal Güvenlik Konseyi’ni istisnai toplantıya çağırmıştı.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Fransa Hükümeti Sözcüsü Gabriel Attal, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında Macron’u koruyan özel güvenlik protokolünde değişikliğe gideceklerini bildirdi.

Fransız basınında yer alan haberlere göre ise uluslararası gazeteciler konsorsiyumu Forbidden Stories’in, Macron’un telefon numaralarının Pegasus yazılımı hedefleri listesinde olduğunu açıklamasının ardından Macron, savunma ve ulusal güvenlik konseyini topladı.

Cumhurbaşkanı Macron, Fas istihbarat servislerinin hedefinde olduğu iddia edilen cep telefonunu ve numarasını değiştirdi.

Fas istihbarat servisinin, Mart 2019'da Macron'un 2017'den bu yana kullandığı ve çoğunlukla gazetecilerle iletişimde bulunduğu akıllı telefonlardan birini Pegasus programı ile takip etmeye çalıştığı ileri sürülmüştü.

Macron'un yanı sıra Fransa'da aralarında eski Başbakan Edouard Philippe ile hükümetin üst düzey isimlerinin ve gazetecilerin de yer aldığı 100'den fazla kişinin telefonuna sızma girişiminde bulunulduğu iddia edilmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!