banner2

Macaristan'dan Erdoğan'ın sözlerine destek! AB her zamanki gibi ikiyüzlü davranıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti öncesi yaptığı açıklamada AB Parlamentosu raporu ile ilgili “Avrupa Birliği, Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde, gerekirse AB ile yolları ayırırız" ifadelerine Macaristan'dan dikkat çeken bir yorum geldi. Macaristan Dışişleri Başkanı Peter Szijjarto verdiği bir röportajda, "AB her zamanki gibi ikiyüzlü davranıyor" ifadelerini kullandı.

Dünya 18.09.2023, 11:59 18.09.2023, 18:55
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde hem bölgesel hem de küresel bir güç olarak ön plana çıkan Türkiye, birçok ülkeyle artan işbirliklerinin yanı sıra diplomasi trafiğiyle de küresel arenada ihtiyaç duyulan bir ülke haline geldi. Türkiye ile yakın ilişkileri olan Macaristan'dan Erdoğan'ın AB restine destek geldi. Macaristan Dışişleri Başkanı Peter Szijjarto, AB'nin ikiyüzlü yaklaşımını madde madde anlattı.

ERDOĞAN'IN RESTİNE MACARİSTAN'DAN DESTEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti öncesi yaptığı açıklamada AB Parlamentosu raporu ile ilgili “Avrupa Birliği, Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde, gerekirse AB ile yolları ayırırız" ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu restine Macaristan'dan destek geldi. Macaristan Dışişleri Başkanı Peter Szijjarto, verdiği bir röportajda AB politikaları hakkında sert ifadeler kullandı. Rusya Ukrayna savaşıyla beraber Batı birliğinin tedarik zincirinin parçalandığının altını çizen Szijjarto, AB ülkelerinin bu durumdan kurtulmalarının yolunun Türkiye'nin kurduğu köprü üzerinde olabileceği vurgusunda bulundu.

"TÜRKİYE'Yİ KISKANIYORLAR"

AB'nin ikiyüzlü tutumunu eleştiren Szijjarto, "AB, liberal ana akımın karşısında duran tüm hükümetleri hedef alıyor. Macaristan ve Türkiye'yi demokratik olmamakla suçluyorlar ama aynı zamanda bu ülkelerde yönetimin arkasındaki güçlü desteği ciddi bir şekilde kıskanıyorlar." ifadelerini kullandı.

"AB YÖNETİMLERİ ZAYIF VE KIRILGAN"

Türkiye gibi güçlü yönetimleri olan ülkelerin temelsiz, taraflı ve haksız saldırıların ve suçlamaların hedefi olduğunu söyleyen Szijjarto, "Avrupalıların çok kırılgan bir siyasi sistemleri var, bu nedenle seçimleri Erdoğan veya Orban gibi fark atarak kazanabilseler ancak mutlu olurlar." sözlerine yer verdi. Türkiye'de olduğu gibi istikrarlı, halkın ve liderin birlikte çalışarak ülkeyi kalkındırdığı politik sistemlerin büyük bir avantaj sağladığını belirten Macar Bakan, AB ülkelerinin böyle bir yapıları olmamasının siyasi parçalanmayı beraberinde getirme tehlikesi taşıdığı mesajını verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!