Macaristan Rusya-Ukrayna savaşına hazırlanıyor! OHAL ilan edildi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya ile Ukrayna arasında artarak devam eden savaş gerilimi sebebiyle kendi ülkesinin tehdit içinde olduğunu ifade ederek, hızlı kararlar almak amacıyla acil durum ilan ettiğini açıkladı.

Dünya 25.05.2022, 15:29 25.05.2022, 16:10
Abone ol
Macaristan Rusya-Ukrayna savaşına hazırlanıyor! OHAL ilan edildi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş hakkında yaptığı açıklamada, Macaristan'a yönelik tehditlerin gün geçtikçe arttığını belirterek, hızlı karar alma mekanizmasının daha iyi işlemesi için gece yarısından itibaren 'acil durum' ilan edildiğini açıkladı. 

Orban, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sınır komşusu Ukrayna'da devam eden savaşın ne zaman biteceğinin öngörülemediğini ve bugün yemin ederek göreve başlayan hükümetin bu konuda adım ettiğini belirtti. 

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ 

Savaş sebebiyle Macaristan'ın korumak için hızlı ve ani kararlar alınması gerektiğini belirten Orban, bu sebeple anayasaya da uygun şekilde bu gece yarısından itibaren acil durum ilan edildiğini açıkladı. 

'MACARİSTAN BU SAVAŞIN DIŞINDA KALMALI' 

Savaşın, Macaristan'ın fiziki güvenlği ve ekonomisi için tehdit unsuru oluşturduğunu belirten Orban, ülkesinin bu savaşın dışında kalması gerektiğini aktardı. 

İLK KARARLAR YARIN AÇIKLANACAK 

Orban, acil durum kapsamında alınan ilk kararların da yarın açıklanacağını belirtti. 

Diğer yandan hükümet en son düzensiz göç ve Kovid-19 durumlarından dolayı acil durum ilan etmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!