Yandex Metrica

Macaristan başbakanı Orban'a AB sansürü! AP'de yapacağı konuşma engellendi

Macaristan başbakanı Orban'a AB sansürü! AP'de yapacağı konuşma engellendi

Cumartesi günü Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) toplantısına katılan Macaristan Başbakanı Viktor Orban'a Avrupa Birliği sansür uygulamaya başladı. Son olarak Avrupa Birliği (AB) Konseyi dönem başkanlığını devralan Orban altı aylık gündemini sunmak için Avrupa Parlamentosu'nda yapmayı planladığı konuşmaya, parlamento başkanları tarafından programda yer verilmedi.

Dünya

10.07.2024, 13:19

Uzun süredir Brüksel ve Budapeşte arasında demokratik ilkeler konusunda çatışmalar yaşanıyor. Ukrayna başta olmak üzere Birliğin pek çok politikasıyla ayrı düşen Orban, AB dönem başkanlığını 1 Temmuz'da 6 ay süreyle devralmıştı. 

ABD'nin eski başkanı Donald Trump'ın meşhur kampanya sloganıyla benzerliği dikkati çeken "Avrupa'yı Yeniden Büyük Kıl" (Make Europe Great Again) sloganıyla dönem başkanlığına başlayan Macaristan, önceliklerini "çiftçi odaklı bir AB tarım politikası, tutarlı ve liyakate dayalı bir genişleme politikası, demografik zorlukların ele alınması, yasa dışı göçün önlenmesi, Avrupa savunma politikasının güçlendirilmesi, üye ülkeler arasında uyum politikasının geleceğinin şekillendirilmesi ve Yeni Avrupa Rekabet Edebilirlik Anlaşmasının kabulü" olarak duyurmuştu. 

Hedef 2025: 5. Nesil savaş uçağı, denizaltılar ve uçak gemisi: Her şey yerli ve milli üretim! Hedef 2025: 5. Nesil savaş uçağı, denizaltılar ve uçak gemisi:... Haberi Görüntüle

ORBAN'A AB SANSÜRÜ

Orban'ın Rusya-Ukrayna savaşında aldığı tavır ve son olarak TDT toplantısına katılması Avrupa Birliği'ni rahatsız etti. Orban'ın Strazburg'da yapılacak AP açılış oturumunda milletvekillerine hitap edeceği konuşmasına, parlamento başkanlarının programda yer vermemesi nedeniyle izin verilmedi.

Gelişmeye ilişkin bilgi notlarını aktaran kaynaklar, Budapeşte'nin "Avrupa'yı Yeniden Harika Yap" sloganını verdiği Macaristan dönem başkanlığının gündemini sunmak üzere Orban'ın, önümüzdeki hafta Salı ya da Çarşamba günü (16-17 Temmuz) genel kurula geleceğini önceden söylediğini aktardı.

Fakat olaya ilişkin değerlendirme yapan her iki kaynak, gündemi belirleyen siyasi grupların başkanlarının, Başkanlar Konferansı'nın, AP'nin programında yer olmadığını söylediğini belirtti. 

Açıklamalarına devam eden kaynaklar Parlamento'nun işlerinin normalden daha yoğun olduğunu belirterek, Konsey'i Avrupa seçimlerinin zamanlaması konusunda Parlamento'nun tavsiyelerini dikkate almamakla itham etti.

Beş yıl önce, 2019'da, son genel kurulda Finlandiya dönem başkanlığını ağırlayabildik çünkü seçimler Mayıs ayında yapıldı ve yazdan önce iki genel kurul yapmamızı sağladı diyerek sözlerine devam eden kaynaklar, "Haziran ayında yapılacak bir seçimin programımızı etkileyeceği konusunda uyarıda bulunmuştuk" ifadelerini kullandı.

Uçak gemilerini paramparça edecek! 3 bin kilometre menzili olan hipersonik füze test edildi Uçak gemilerini paramparça edecek! 3 bin kilometre menzili olan hipersonik... Haberi Görüntüle

TDT TOPLANTISI'NA KATILMIŞTI

Avrupa'nın sansür uyguladığı Orban Çin ve Rusya ile dostane ilişkiler içinde olan tek AB lideri olarak göze çarpıyor. Orban Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile görüştükten sonra, önce Moskova'ya, ardından Pekin'e sürpriz ziyaretlerde bulundu.

Ayrıca Cumartesi günü Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) toplantısına katılan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile fotoğraf çektiren Macaristan Başbakanı Viktor Orbán Avrupa Birliği'nde panik yaratmıştı. vrupa Diplomasisi Başkanı Josep Borrell, toplantıya katılan Viktor Orbán'a kendisinin Avrupa'yı değil, yalnızca Macaristan'ı temsil ettiğini ifade etmişti. 

Borel, bir basın açıklamasında, "Başbakan Viktor Orbán'ın Türk Devletleri Teşkilatı'nın 5 ve 6 Temmuz'da Susa'da düzenlenen gayrı resmi oturumuna katılımı, yalnızca Macaristan ile bu kuruluş arasındaki ikili ilişkiler bağlamında gerçekleşmiştir." ifadelerini kullanmıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading