Yandex Metrica

Sitede Ara

Lübnan'da Hariri, Mişel Avn'a yeni hükümet teklifini sundu

Lübnan'da Hariri, Mişel Avn'a yeni hükümet teklifini sundu

Lübnan'da Başbakan Saad el-Hariri, Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a 24 Bakandan oluşan bir kabine teklifi sundu. Mişel Avn'ın cevabı bekleniyor.

Dünya

23.01.2024, 17:39

Lübnan'da hükümeti kurmakla görevli Başbakan Saad el-Hariri, bugün, başkent Beyrut'taki Baabda Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a kabine teklifini sundu.

Kabineyi Cumhurbaşkanına sunmasının ardından gazetecilerin karşısına çıkan Hariri, yeni kabinenin 24 Bakan'dan oluştuğunu ve Cumhurbaşkanı'na cevabını iletmesi için yarın öğleden sonraya kadar süre verdiğini söyledi.

Hariri, açıklamasında ayrıca, yeni kabinenin onaylanması halinde Lübnan'daki çöküşü durdurabileceğine inandığını sözlerine ekledi.

1300 ton ağırlığında füze ve radarlarla donatılmış gemi battı: Yapımı 6 yıl sürmüştü! Komşuda büyük yas var 1300 ton ağırlığında füze ve radarlarla donatılmış gemi battı: Yapımı... Haberi Görüntüle

ÜZERİNDE UZLAŞILMAYAN FARKLI İSİMLER VAR

Hairi'nin ardından gazetecilere açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yapılan görüşmede Başbakan'a daha önce üzerinde uzlaşı sağlanmayan bazı isimlerin kabinede yer aldığını ve bunun tartışma konusu olduğunu söyledi.

Kabine teklifinin bugün ikindi saatlerinde geldiğini belirten Avn, sunulan teklif üzerinde çalışmaların başladığını aktardı.

Akılalmaz plan: JF-17 artık nükleer füzeyle görevde! Süper güç olma yolunda adım adım Akılalmaz plan: JF-17 artık nükleer füzeyle görevde! Süper güç olma... Haberi Görüntüle

AVN: "EMREDİYOR"

Allah'ın gölgesi: Alman basınını kendine hayran bırakan padişah: Bu taktikle dünyayı dize getirdi Allah'ın gölgesi: Alman basınını kendine hayran bırakan padişah: Bu taktikle... Haberi Görüntüle

Gazetecilerin, Başbakan Hariri'nin "Cevabı yarın öğleden sonraya kadar bekliyorum" demesi konusunda soru yöneltmesi üzerine Avn, gazetecilerle tartıştı.

Esprili bir dille soruya cevap veren Avn, "Evet öyle söyledi. Sanırım emrediyor" ifadelerini kullandı.

CEVAP RET OLURSA GÖREVİ İADE EDEBİLİR

Öte yandan, geçtiğimiz Ağustos ayında Beyrut'ta yaşanan liman patlamasının ardından Hassan Diyab hükümetinin istifa etmesinden beri Lübnan'da hükümet kurulamıyor.

Hariri, bu süreçte 18 kez Cumhurbaşkanına kabine teklifi sunmasına rağmen her seferinde ret cevabı almıştı.

Son dönemde ise Hariri'ye yönelik "Hükümeti kuramıyorsa görevi iade etsin" baskıları artıyor.

Hariri'nin bu baskılardan sonra bu kez de ret cevabı alması halinde görevi iade edeceği yorumları yapılıyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading