banner2

Londra'da bir ilk: Piccadily Caddesi Ramazan ayı için süslendi

Londra'nın Piccadily Caddesi Ramazan ayı için süslendi. On binlerce ışıkla Ramazan'a hazırlanan cadde İngiliz basınında gündem oldu.

Dünya 23.03.2023, 14:51 23.03.2023, 15:44
Abone ol
Londra'da bir ilk: Piccadily Caddesi Ramazan ayı için süslendi

İngiltere'nin başkenti Londra'da Ramazan ayına özel hazırlıklar yapıldı. Müslümanlar Ramazan'a bir kez daha kavuşmanın sevincini yaşarken Piccadily Caddesi on binlerce ışıkla süslendi. Müslüman Belediye Başkanı Sadık Han'ın katılımı ile ışıkların açılışı yapıldı. 

30 bin ampulden oluşan konseptle şehrin önemli turistik mekanlarından olan caddeye, ışıklarla "Mutlu Ramazanlar" yazıldı.

LONDRA'DA İLK KEZ RAMAZAN IŞIKLARI YANDI

Belediye Başkanı Han, yaptığı açıklamada, Londra'nın West End bölgesinde mübarek ayın başlangıcına dikkat çekmek için ilk kez Ramazan ışıklarını yaktıklarını söyledi. Han, Londra'daki ve dünyadaki tüm Müslümanlara mutlu ve neşeli bir Ramazan diledi.

Işıklandırma konsepti, Ramazan ayına ilişkin farkındalığı yaymayı amaçlayan ve kâr amacı gütmeyen "Ramadan Lights UK" adlı kuruluş tarafından hazırlanırken Müslüman kuruluşlar ve halkın bağışlarıyla hayata geçirildi.

23 NİSAN'A KADAR IŞIKLAR YANACAK

Caddedeki ışıklandırmalara Londralıların yanı sıra yabancı turistler de yoğun ilgi gösterdi. Işıklar, 23 Nisan'a kadar her gün yerel saatle 17.00'den 01.00'e kadar caddeyi aydınlatacak.

Londra Belediye Başkanı, açıklamasında ayrıca şunları söyledi:

Londralı Müslümanlara sadece şehrimize muazzam katkıları için değil, Londra’nın şefkatli değerlerini sergilediği için teşekkür etmek istiyorum.

'LONDRA'NIN İLK RAMAZAN IŞIKLARI'

İngiltiz basını, rengarenk ışıklandırmayı farklı ayrıntılara işaret ederek okurlarına aktardı. The Guardian 'Londra'nın ilk Ramazan ışıkları',  'Sadık Han, Piccadilly'de Londra'nın ilk Ramazan ışıklarını yaktı.' ifadelerini kullanırken ilk kez bir Avrupa şehrinin 30 bin sürdürülebilir ışık içeren düzenlemeye ev sahipliği yaptığına dikkat çekildi.

Independent ise  "Konsept, Ramazan boyunca Ay'ın evrelerini tasvir ediyor", "Işıklar, parıldayan aylar ve yıldızlarla uyumlu Ramazan'ı kutluyor." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!