banner2

Libya'da yürekleri dağlayan görüntü! Son bir umut sevdiklerine seslendi: Ailem neredesiniz…?

Libya'da 10 Eylül'deki Daniel fırtınasında patlayan barajların sel suları altında kalan Derne kentindeki binlerce kayıp ailesinin endişeli bekleyişi devam ediyor. Enkaz altında sevdiklerinden bir ses, bir umut bekleyen kadının görüntüleri ise yürekleri dağladı. 

Dünya 18.09.2023, 16:59 18.09.2023, 17:52
Abone ol

Kentte çöken barajlarla birlikte evler ve araçlar enkaza dönerken, binlerce kişi de hayatını kaybetti. Sel nedeniyle büyük yıkma uğrayan Derne kentinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ailesine dair umudunu kaybetmeyen bir kadının çaresiz anları ise durumun özeti niteliğindeydi. Enkazların üstünde ailesine dair bir iz arayan kadın, "Ailemin cansız bedenini bile bulmaya razıyım, gömdük rahatladık deriz. Onların yasını tutmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

10 BİNDEN FAZLA KAYIP VAR

Birleşmiş Milletler (BM), Libya’daki sel felaketinden en fazla etkilenen Derne kentinde en az 11 bin 300 kişinin öldüğünü, 10 bin 100 kişinin ise kayıp olduğunu açıkladı.

150 KİŞİ İÇME SUYUNDAN ZEHİRLENDİ

Ulusal Birlik Hükümetine bağlı Hastalıklarla Mücadele Merkezi Müdürü Haydar es-Sayih, yaptığı yazılı açıklamada, Ülkenin doğusundaki Derne kentinde, içme suyuna kanalizasyon suyu karıştığını aktaran Sayih, bu nedenle 150 kişinin içme suyundan zehirlendiğini kaydetti. Kentte içme suyunun tüketime uygun olmadığını, başka kaynaklara yönelmek gerektiği ifade eden Sayih, sel yüzünden zarar gören tüm bölgelerde bir yıl süreyle OHAL ilan etme kararı aldıklarını bildirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!