banner2

LGBT terörü Uzak Doğu'da! Japon mahkemesi eşcinsel evlilik yasağını 'anayasaya aykırı' olarak onayladı

Japonya'da bir mahkeme, eşcinsel evliliği yasaklamanın anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Fukuoka Bölge Mahkemesi'nde alınan bu karar, Nagoya'daki mahkemenin aldığı karardan bir hafta sonra gerçekleşti. Ardından ülkede, Japon hükümeti üzerinde 'eşcinsel evliliğin yasallaşması' yönündeki baskı arttı.

Dünya 08.06.2023, 12:16 08.06.2023, 18:16
Abone ol
LGBT terörü Uzak Doğu'da! Japon mahkemesi eşcinsel evlilik yasağını 'anayasaya aykırı' olarak onayladı

Japonya'da halkın yüzde 70'i eşcinsel evliliklere destek veriyor. Mahkemeler art arda eşcinsel evliliğe karşı çıkmanın 'anayasaya aykırı' olduğunu söylese de, Başbakan Fumio Kişida’nın muhafazakar partisi eşcinsel evliliğe karşı çıkıyor. 

Yargıç Hiroyuki Ueda kararda, "Evli çiftlere sağlanan faydaların aynısına izin verilmemesi veya bireylere seçtikleri eşlerle aile üyesi olma seçeneğine izin verilmemesi, Anayasa'nın 24. Maddesinin 2. Fıkrası açısından anayasaya aykırılık halidir" dedi. 

Şubat ayında Başbakan Kişida, eşcinsel evliliğe izin verilmesi halinde insanların LGBTİ+’larla yaşamak istemeyeceklerini ve insanların Japonya’dan ayrılacaklarını söyleyerek halkta öfke yaratan bir yardımcısını görevden almıştı. Geçen ay Hiroşima’da düzenlenen G7 Liderler Zirvesi öncesinde Japonya’daki LGBTİ+ haklarına yönelik eleştirileri ortadan kaldırmak için hükümet bir yasa tasarısı hazırlamıştı. 

Fakat tasarıya iktidardaki Liberal Demokrat Parti itiraz etti. Ardından farklı bir versiyon Meclis'e sunuldu. Yasa tasarısında, "ayrımcılık kabul edilemez" maddesi, “haksız ayrımcılığa müsamaha gösterilemez” şeklinde düzenlenmişti.

Yasanın önümüzdeki haftalarda oylamaya sunulması bekleniyor. Başta ABD olmak üzere diğer G7 ülkelerinden gelen güçlü baskıya rağmen Kişida, konuyla ilgili tarafsızlığını koruyor.

BATILI ÜLKELERDEN VE İŞ DÜNYASINDAN BASKI

Batılı ülkelerin yanında iş dünyası da Japon hükümetine baskı yapıyor. LGBTİ+ hakları da dahil olmak üzere çeşitlilik olmadan dünyanın üçüncü büyük ekonomisinin rekabetçi kalamayacağını söyleyerek değişim çağrısı yapıyor.

Ülkede 300'den fazla belediye, eşcinsellerin ortalıklık anlaşması yapmasına müsade ediyor. Fakat bu kişilerin hakları, evli bir çifte göre çok daha zayıf ve sınırlı kalıyor. 

JAPONYA'DA EŞCİNSEL EVLİLİKLERLE İLGİLİ ESKİ KARARLAR

Şimdiye kadar, Japonya'da eşcinsel evliliğe ilişkin beş mahkeme kararı var. Son karar Mayıs ayında Nagoya Bölge Mahkemesi tarafından verildi. Eşcinsel evlilik yasağını anayasaya aykırı bulan ikinci karardı. 

Daha önce Mart 2021'de Japonya'nın kuzeyindeki Hokkaido adasının başkenti Sapporo'daki bir bölge mahkemesi benzer bir kararda yasağın "anayasaya aykırı" olduğunu söylemişti.

Ancak Haziran 2022'de Osaka bölge mahkemesi yasağın anayasaya aykırı olmadığına karar verdi. 

Ardından, geçen yılın Aralık ayında bir Tokyo mahkemesi, yasağın "anayasaya aykırı" olmadığını, ancak ülkenin eşcinsel partnerleri yasal olarak korumamasının "anayasaya aykırı bir durum" yarattığını belirtti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!