banner2

Leopard tankı ve zırhlılara kamikaze dron saldırısı! Saniye saniye kaydettiler

Putin'in başladığını duyurduğu Ukrayna taarruzunu Vladimir Zelenski doğruladı. Rus ordusu Leopard ve Bradley kullanan Kiev güçlerine direniyor. Cephe hattında Rus kamikaze dronları Ukrayna araçlarının kâbusu oldu.

Dünya 10.06.2023, 17:15 10.06.2023, 19:55
Abone ol

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Kiev'in karşı taarruzları başladı" açıklamasının ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski de taarruzları başlattıklarını doğruladı. Taarruz hamleleri 8 Haziran'dan beri Zaporijya ve Bahmut'ta devam ediyor. 

Ukrayna ordusu bu iki cepheden ilkinde oldukça zorlanıyor. Zaporijya oblastındaki Orihiv'in 15 kilometre güneyinde bulunan temas hattında ilk taarruz hamlesi Rus ordusunca püskürtülmüştü. 

5 adet Leopard 2A6 tipi tank, 6 adet Bradley tipi zırhlı muharebe aracı (IFV), 3 adet MaxxPro mayına dayanıklı zırhlı personel taşıyıcı (MRAP), bir adet T-72 model tank ile birkaç görev aracı kullanılamaz hale getirildi.

Bölgede Ukrayna birliklerinin kullandığı başka tank ve zırhlı araçlar da son 48 saattir özellikle kamikaze dronlarla hedef alınıyor. Rus ordusuna yakın Telegram kanallarında Kiev güçlerinin bombalı İHA'larla tahrip edilmekte olduğunu gösteren pek çok görüntü yayınlandı. Zaporijya-Orihiv'den geriye püskürtülen Ukrayna askerlerinin Rus cephesini başka noktalardan yıpratma denemelerine devam etmesi bekleniyor. 

BAHMUT CEPHESİNDE İLERLEDİLER 

Öte yandan doğu cephesinin en önemli çatışma noktası Bahmut'ta işler Ukrayna lehine gelişiyor. Rus paralı milis grubu Wagner üyelerinin Rusya topraklarını sabotajcılardan korumak üzere Bahmut'tan kısmen çekilmesiyle birlikte Ukrayna ordusu önceki günlere nispeten daha kolay ilerlemeye başladı. 

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Doğu Kuvvetleri Sözcüsü Sergey Çerevatıy, son 24 saatte Bahmut yönünde 1400 metre ilerlediklerini bildirdi. Sözkonusu bölgede mevzi hatları birbirine çok yakın pozisyonda olduğu için 1400 metrelik ilerleme bile önemli bir başarı olarak görülüyor. 

WAGNER'E KARŞI SÖZLEŞMELİ HAMLESİ

Rus ordusu ise aylardır yaşadığı personel açığını hızla kapatmak için sözleşmeli asker sistemini devreye soktu. Ukrayna işgalinde görev almak isteyen gönüllüler daha önce Wagner'e başvuruyor ve ayda 3 bin dolara yakın para karşılığında savaşa katılıyordu.

Rusya Savunma Bakanlığı, bir süredir gerilim yaşadığı Wagner Şefi Yevgeni Prigozhin'e bir cevap niteliğinde uygulamaya imza atarak, isteyen gönüllülerin Rus ordusu saflarında yasal olarak bulunabilmesi için karar imzaladı. 

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Nikolay Pankov, sözleşmeli asker başvurularında patlama yaşandığını iddia ederek en çok başvuru gelen bölgeleri şöyle sıraladı: Moskova, Sivastopol, Altay, Başkurdistan Cumhuriyeti, İnguşetya, Karaçay-Çerkesya, Komi, Tuva, Çeçenistan, Astrahan, Voronej, Murmansk, Penza, Sahalin, Tümen ve Yahudi Özerk Bölgesi...

Kararın tüm gönüllülere sözleşmeli askeri personel olarak, Savunma Bakanlığı veya gönüllü birliklerle bireysel sözleşme yapma hakkı verdiğinin altını çizen Pankov, vatandaşların devletle yaptıkları sözleşmelerin her şeyden önce, devlet tarafından kendilerine ve aile üyelerine sağlanan sosyal koruma ve destek tedbirlerini genişleteceğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!