banner2

Lavrov: NATO Asya-Pasifik'te tehlike oluşturuyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO'nun Asya-Pasifik'te tehlike oluşturduğunu söyledi ve ABD ile NATO'nun Ukrayna Savaşı'na doğrudan dahil olduğunu belirtti.

Dünya 01.12.2022, 17:18 01.12.2022, 18:28
Abone ol
Lavrov: NATO Asya-Pasifik'te tehlike oluşturuyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,  Avrupa’nın güvenlik sorunu konusunda basın toplantısı düzenledi.  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatına (AGİT) ve Batı’ya yönelik eleştirilerde bulunan Lavrov, NATO ile ABD'nin Ukrayna Savaşı'na doğrudan müdahalede bulunduğunu söyledi.

'NATO SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNDEKİ ÖNCELİKLERİNE DÖNDÜ'

Lavrov NATO’nun Soğuk Savaş dönemindeki önceliklerine döndüğünü söyledi ve “Rusları Avrupa’nın dışında tutmak istiyorlar. Amerikalılar zaten tüm Avrupa’yı köleleştirdi. Sadece Almanları değil tüm AB’yi kontrolü altında tutuyor.” şeklinde konuştu. Batı ile ilişkilerinin eskisi gibi olamayacağını söyleyen Lavrov, karşılıklı mutabık kalınan bir temelde komşu olmak istemesi halinde önce Batı’nın neler sunabileceklerini dinleyeceklerini belirtti.

'NATO ASYA-PASİFİK'TE GERİLİM YARATIYOR'


NATO'nun, Asya-Pasifik bölgesinde de icraatlarda bulunduğuna dikkat çeken Lavrov, şu şekilde konuştu:

NATO'nun Avrupa'yı takip eden eylemleri Asya-Pasifik bölgesinde de gerilim yaratıyor. Buna karşılık Rusya ve Çin askeri işbirliğini geliştiriyor. Çin Halk Cumhuriyeti'nin bu tür bir provokasyonu (NATO'nun, Asya - Pasifik icraatları) ne kadar çok ciddiye aldığını biliyoruz. Tayvan ve Tayvan Boğazı'ndan bahsetmiyorum bile. Rusya Federasyonu'nun sınırları Çin topraklarına kadar uzanıyor. Bu nedenle ortak tatbikatlar gerçekleştiriyoruz, terörle mücadele tatbikatları yapıyoruz ve ortak hava devriyeleri gerçekleştiriyoruz. Bunlar, her türlü gelişmeye hazır olduğumuzu gösteren ihtiyati tedbirlerdir. Ancak ABD liderliğindeki NATO üyelerinin Avrupa'nın ardından burada da patlayıcı bir durum yaratmaya çalıştıkları herkes tarafından iyi anlaşılmıştır.

NÜKLEER SAVAŞ SİNYALİ

Nükleer güçler arasındaki nükleer olmayan herhangi bir çatışmanın, nükleer savaşa dönüşme riskinin çok büyük olduğuna işaret eden Lavrov, Batı'nın, Rusya’yı kitle imha silahları kullanarak Ukrayna'da provokasyon hazırlamakla suçlayan söylemlerini endişeyle izlediklerini bildirdi.

Lavrov, buna karşın ABD, İngiltere ve Fransa dahil Batı'nın Ukraynalılar aracılığıyla Rusya'ya karşı yürüttükleri savaşa neredeyse doğrudan katılımını artırmak için her şeyi yaptığını, bunun tehlikeli bir eğilim olduğunu kaydetti.

Rus istihbaratı ile ABD istihbaratı arasında mahkum değişimi konusunda oluşturulan özel kanalın sonuç getirmesini umduğunu kaydeden Lavrov, buna karşılık siyasi konularda ABD’li mevkidaşı ile hiçbir temasının olmadığına dikkat çekti.

'ABD VE AB TAHIL KORİDORU KONUSUNDA YAVAŞ HAREKET EDİYOR'


Lavrov, AB tarafından Rus tahıl ürünleri ve gübresinin ihracatına ilişkin yaptırım bulunmadığına dair açıklamalar yapıldığını, bunun “apaçık bir yalan” olduğunu söyledi ve tahıl anlaşmasının imzalanmasından bu yana 5 ay geçmesine rağmen ABD ve AB’nin son derece yavaş hareket ettiğini belirtti

'KARABAĞ AZERBAYCAN'DIR'

Karabağ konusunda Ermeni yönetiminin son zamanlarda "statü" konusu değil, Karabağ’daki Ermeni nüfusunun haklarının sağlanmasından bahsettiğine işaret eden Lavrov, Azerbaycan tarafının bunu tartışmaya ve diğer Azerbaycan sakinlerinin sahip olduğu hakları vermeye hazır olduğunu aktardı.

Lavrov, Azerbaycan-Ermenistan ihtilafı konusunda Prag’da dörtlü toplantıda Almatı Deklarasyonu’nun onaylanması konusuna dikkati çekerek, o dönemde Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin parçası olduğunu anımsattı. Lavrov, “Bu, Azerbaycan, Ermenistan, Fransa ve Sayın (Avrupa Konseyi Başkanı) Charles Michel tarafından hiç çekince olmaksınız onaylandı. Bu, Karabağ’ın statüsüne nasıl yaklaşılacağı sorusunu çözüyor.” şeklinde konuştu.


Rus Güvenlik Uzmanı İgor Koroçenko ise Lavrov'un sözlerini 'Karabağ Azerbaycan'dır' şeklinde yorumladı. 

'AVRUPA SANAYİSİNİ KAYBEDECEK'


Lavrov, Batı’nın Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması konusunun Rusya’yı ilgilendirmediğini söyleyerek, Rusya’nın ortaklarıyla tavan fiyatlara bakmadan iş birliğini sürdüreceğini ifade etti.

ABD’nin artık Avrupa'nın üzerinden geçimini sağladığına ve Avrupa'nın içinde bulunduğu ekonomik ve enerji krizinden kar elde edeceğine dikkati çeken Lavrov, sözlerine şu şekilde devam etti:

Avrupa'ya, Avrupa'nın Rusya'dan aldığı gazdan dört kat daha pahalıya gaz satacaklar. Avrupa’dan yatırımcı çekmek için ABD, endüstrilerine yüz milyarlarca dolar sübvansiyon vererek enflasyonla mücadele yasalarını ilerletecek. Sonuçta Avrupa sanayisini kaybedecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!