banner2

Lavrov'dan Batı'ya yönelik çarpıcı açıklama: 'Ukrayna’da Rusya’ya karşı hibrit değil gerçek savaşa girdi'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili Batı'ya yönelik dikkat çeken açıklamada bulundu. Lavrov, "Ukrayna’da yaşananlar artık hibrit savaşı değil, Batı’nın Rusya’ya karşı gerçek savaşıdır" dedi.

Dünya 23.01.2023, 20:54 23.01.2023, 21:37
Abone ol
Lavrov'dan Batı'ya yönelik çarpıcı açıklama: 'Ukrayna’da Rusya’ya karşı hibrit değil gerçek savaşa girdi'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, basın toplantısında Ukrayna’da yaşananların artık hibrit savaşı değil, Batı’nın Rusya’ya karşı gerçek savaşı olduğunu ifade etti. 

"ABD VE İNGİLTERE TÜM KIRMIZI ÇİZGİLERİ İHLAL EDİYOR"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güney Afrikalı mevkidaşı Naledi Pandor ile Pretoria’da görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Lavrov, ABD’nin Rusya ile işbirliği yapan diğer ülkeleri tehdit ettiğini ifade ederek, ABD ve aynı şekilde İngiltere’nin tehdit ve baskı yoluyla tüm kırmızı çizgileri ihlal ettiğini vurguladı. 

Lavrov, “Onlar 1000 yıllık büyük medeniyetleri temsil eden büyük devletleri tehdit ediyorlar ve bu halkların ulusal gururları olduğunu görmezden geliyorlar.Ukrayna’daki savaşta Rusya ile ilgili dilden kültüre kadar her şeyin yok edilmek isteniyor. Batı'nın Rusya'ya karşı uzun süredir hazırladığı neredeyse gerçek bir savaş olduğunu konuşuyoruz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, barışı tesis etme sloganları ile seçilen Eski Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile halihazırdaki Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in seçildikten hemen sonra “savaşın ve Rus düşmanlığının devlet başkanına dönüştüklerini” savundu.

YOKSUL ÜLKELERE GÖNDERİLEN GÜBRELER BEKLEMEDE

Birleşmiş Milletlerin (BM) çabalarının ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rus tahıl ve gübre ihracatının önüne koyduğu engelleri kaldırmadığını söyleyen Lavrov, "Rusya’nın fakir ülkelere verdiği Avrupa limanlarında bulunan gübreler hala beklemede.Bu kapsamda bugüne kadar 280 bin ton gübreden sadece 20 bin tonunun Hollanda’dan Malavi’ye gönderilebildi. Başta Letonya olmak üzere diğer bütün limanlarda yoksul ülkelere gönderilecek bu gübrelerle alakalı bir hareket bulunmuyor" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!