banner2

Lapid, BAE'de Yahudi ayiniyle elçilik açtı

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, bugün gerçekleştirdiği BAE ziyareti kapsamında Yahudi ayiniyle elçilik açtı. Araplara barış mesajı verdi.

Dünya 29.06.2021, 18:51
Abone ol
Lapid, BAE'de Yahudi ayiniyle elçilik açtı

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, bugün, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gerçekleştirdiği ziyarette barış mesajları vererek Yahudi ayiniyle elçilik açtı.

Başkent Abu Dabi’de BAE Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed Al-i Nahyan ile görüşen Lapid, daha sonra İsrail’in BAE Büyükelçiliği’ni Yahudi Hahamların katıldığı dua ayiniyle açtı.

Twitter hesabından Tevrat’tan pasajlar paylaşan Lapid, BAE üzerinden Müslüman Araplara barış mesajı verirken İsrail güvenlik güçleri Kudüs’te Filistinlilerin evlerini yıkıyordu.

Lapid’in paylaştığı Tevrat alıntısında şu ifadeler yer aldı;

“Mızraklarını eğip çengel haline getirdiler. Hiçbir millet diğerine kılıç kullanmayacak” (Sefer, İşaa 42) 

İsrailli bakan twitter paylaşına ayrıca, “Barış bir seçenektir ve hep birlikte onu seçtik. İsrail ve BAE her iki halkın hayrına olacak şekilde barış için yol aldı” cümlelerini ekledi.

İsrail ve BAE, 2020 yılının Ağustos ayında, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın ilan ettiği “Asrın Anlaşması”nın ardından ilişkilerini normalleşme kararı almıştı.

Lapid’in ziyareti, anlaşma sonrası bir İsrailli yetkilinin BAE’ye düzenlediği ilk resmi ziyaret olması açısından önem taşıyor.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!