Kuzey Kore tepkilerin odağında füze denemelerine devam ediyor! Bu yılki 14. silah testi

Kuzey Kore tepkilere rağmen füze denemeleri yapmaya devam ediyor. Füzenin balistik olduğu ve Japon Denizi istikametine doğru denizaltından ateşlendiği bildirildi.

Dünya 07.05.2022, 11:47 07.05.2022, 11:47
Abone ol
Kuzey Kore tepkilerin odağında füze denemelerine devam ediyor! Bu yılki 14. silah testi

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler yaptırımları ve uluslararası kamuoyunun yoğun tepkilerine rağmen nükleer silah ve balistik füze programın hız kesmeden devam ediyor. Kuzey Kore son hareketiyle gerilimi tırmandırdı.

DENİZALTINDAN BALİSTİK FÜZE DENEMESİ

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Pyongyang'ın denizaltından fırlatıldığı değerlendirilen yeni bir balistik füzeyi Japon Denizi istikametine doğru ateşlediğini duyurdu. Kuzey Kore'nin doğu kıyısındaki Sinpo civarından 14.07 civarında fırlatıldığı belirtilen füze, Japonya Savunma Bakanlığı ve sahil güvenlik güçleri tarafından da doğrulandı.

BU YILKİ 14. SİLAH TESTİ OLARAK KAYITLARA GEÇTİ

Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğü tahmin edilen füze nedeniyle Japonya hükümeti alarma geçerken, Japonya Başbakanı Fumio Kishida hükümet kurmaylarına gerekli bilgileri toplama ve tüm önlemleri alma talimatı verdi. Ayrıca Japonya Başbakanlık Ofisi bünyesinde bir kriz masası oluşturuldu. Kuzey Kore'nin son füze denemesi, Pyongyang'ın bu yılki 14. silah testi olarak kayıtlara geçti.

DENEMELER GÜNEY KORE'YE GÖZDAĞI MI?

Bu yılın başından bu yana 13 füze denemesi gerçekleştiren Kuzey Kore'nin son olarak 4 Mayıs'ta Japon Denizi'ne düşen bir balistik füze fırlattığı kamuoyuna yansımıştı. Her füze denemesinin ertesinde son testi uluslararası kamuoyuna duyuran Kuzey Kore devlet medyasının 4 Mayıs'taki deneme ile ilgili haber yayınlamaması sürpriz olarak karşılanmıştı.

Kuzey Kore'nin son denemeleri, Güney Kore'de başkanlık koltuğunu devralmaya hazırlanan Yoon Suk Yeol ve hükümetine gözdağı olarak yorumlanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!