banner2

Kuzey Kore'den tehlikeli hamle: Denizaltından 2 stratejik seyir füzesi fırlatıldı

Kuzey Kore ile ABD arasında gerilim artıyor. ABD ile Güney Kore'nin başlattığı tatbikatın ardından Kuzey Kore iki ülkeye misilleme olarak denizaltından 2 stratejik seyir füzesi fırlattı.

Dünya 13.03.2023, 12:32 13.03.2023, 12:50
Abone ol
Kuzey Kore'den tehlikeli hamle: Denizaltından 2 stratejik seyir füzesi fırlatıldı

ABD ve Güney Kore'nin Özgürlük Kalkanı Tatbikatı'nı başlatmasının ardından Kuzey Kore ile gerilim had safhaya ulaştı. Kuzey Kore'den Washington-Seul ortak tatbikatına misilleme geldi. Kuzey Kore, dün düzenlenen bir askeri tatbikat kapsamında "8.24 Yongung" adlı denizaltından 2 stratejik seyir füzesi fırlattı.

KUZEY KORE'YE KARŞI NÜKLEER CAYDIRICILIK

500 killometreye kadar yol alan füzelerin Doğu Denizi'nde önceden belirlenen hedefleri başarılı şekilde vurduğu duyuruldu. Tatbikatın Kuzey Kore'nin nükleer caydırıcılığının önemli unsurlarından birini oluşturan denizaltı birimlerinin, su altı taarruz operasyonlarının başarısının" teyit edildiği belirtildi. Kore İşçi Partisi Merkezi Askeri Komisyonu'nun takdirini kazanan tatbikatın, "Kore Halk Ordusu'nun, ABD ve Güney Kore'nin askeri hamlelerini ezici ve güçlü bir şekilde kontrol etme konusundaki kararlılığını ve nükleer savaş caydırıcılığının aktif operasyonel kabiliyetini" ortaya koyduğu vurgulandı.

KUZEY KORE'DEN KRİTİK UYARI

Kuzey Kore, Seul-Washington ortak tatbikatı başlamadan önce uyarı yapmış ve tehdit edici söylemlere ve askeri gösterilere başvurulması halinde bölgesel askeri ve siyasi durumun çok kritik ve kontrol edilemez bir hale gelebileceğini belirtmişti.

ABD'Lİ BAKAN: KUZEY KORE BEDEL ÖDEYECEK

Kamuoyunda Pyongyang'ın tatbikat süresince yeni füze denemeleri yapacağına yönelik beklenti oluşurken ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise mevcut yaklaşımından vazgeçmediği sürece Kuzey Kore'nin daha fazla bedel ödeyeceğini söylemişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!