banner2

Kuzey Kore'den ABD ve Güney Kore'ye kritik uyarı! Kontrol edilemez hale gelebilir

ABD ve Güney Kore'nin yapacağı ortak askeri tatbikatların durdurulması gerektiğini açıklayan Kuzey Kore yönetimi, tehdit edici söylemlere ve askeri gösterilere başvurulması halinde bölgesel askeri ve siyasi durumun çok kritik ve kontrol edilemez bir hale gelebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Dünya 05.03.2023, 10:57 05.03.2023, 11:43
Abone ol
Kuzey Kore'den ABD ve Güney Kore'ye kritik uyarı! Kontrol edilemez hale gelebilir

Güney Kore ile ABD'nin bu ayın ortasında gerçekleştireceği ortak askeri tatbikata birkaç gün kala, Kuzey Kore'den iki ülkeye tehdit niteliğinde bir uyarı geldi. 

Kuzey Kore'nin Uluslararası Örgütlerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Son Gyong yaptığı yazılı açıklamada, ABD ve Güney Kore'nin ülkesine karşı tehdit edici söylemlerde bulunarak ve askeri gösteriler yaparak Kore yarımadasındaki durumu son derece tehlikeli hale getirdiğini belirtti. 

KORE ÜSLERİNE ANİ SALDIRIYI SENARYO EDEN TATBİKATLAR YAPILIYOR 

İki ülkenin geçtiğimiz cuma Kore'nin Batı Denizi üstünde dördüncü hava tatbikatını gerçekleştirdiğini hatırlatan Kim şu ifadelere yer verdi: 

Şu anda bile ABD, Güney Kore ile Kuzey Kore'nin önemli stratejik üslerine ani bir saldırıyı hedefleyen özel harekat tatbikatları yürüttüğü gerçeğini gizlemiyor. 

ABD VE KUZEY KORE GÜNEY KORE'NİN EGEMENLİĞİNİ İHLAL EDİYOR 

"Kore Yarımadası'nda ve bölgedeki durum, ABD ve Güney Kore'nin gerilimi tırmandırmak için yaptığı bu sorumsuz hareketler nedeniyle kimsenin istemediği bir duruma doğru ilerliyor" sözlerini kaydeden Kim, BM'yi de eleştirdi. ABD ve Güney  Kore'nin Kuzey Kore'nin egemenliğini ihlal ettiğine dikkat çeken Kim şöyle konuştu: 

Üzücü olan şey, yeryüzündeki en ufak bir ihtilaf ve çatışma tehlikesine karşı derin endişelerini ifade eden BM'nin, ABD ve Güney Kore'nin egemenliğimize yönelik bariz ihlaller ve askeri gösterileri hakkında sürekli olarak sessiz kalmasıdır. Kore Yarımadası gibi askeri çatışmanın şiddetli olduğu bir bölgede, zamanı ne olursa olsun tehdit edici söylemlere ve askeri gösterilere başvurulması, bölgesel askeri ve siyasi durumu çok kritik ve kontrol edilemez bir aşamaya daha da yaklaşacaktır.

KUZEY KORE'DEN BM'YE ABD'Yİ BÖLGEDEN ÇEKİN UYARISI 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e yönelik "Kore Yarımadası'nda, Kuzeydoğu Asya'da ve dünyanın geri kalanında barış ve güvenliğin sağlanmasını gerçekten istiyorsa, ABD ve Güney Kore'nin düşmanca ve çatışmayı kışkırtan barış karşıtı eylemlerine müsamaha göstermemeli" ifadelerini kaydeden Kim şu sözlere yer verdi: 

BM ve uluslararası toplumun ABD ve Güney Kore'yi kışkırtıcı açıklamalarını ve ortak askeri tatbikatlarını derhal durdurmaya çağırması, uluslararası toplum tarafından şiddetle arzu edilen Kore Yarımadası ve bölgedeki sürdürülebilir yumuşamayı teşvik etmek için atılan ilk adım olacak. 

TATBİKAT 13 MART'TA BAŞLIYOR 

ABD ve Güney Kore 13-23 Mart tarihleri arasında bölgede "Özgürlük Kalkanı" adlı bir ortak tatbikat yapılacağını açıklamış, tatbikatta Kuzey Kore eksenli askeri tehdide odaklanılacağı kamuoyuna yansımıştı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un kız kardeşi ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yo Jong'un geçen ay yaptığı "Pasifik'i atış menzili olarak kullanma sıklığımız, ABD kuvvetlerinin hareketlerine bağlıdır" açıklaması ise Pyongyang'ın, Seul-Washington tatbikatı sırasında yeni füze denemeleri gerçekleştirebileceği şeklinde yorumlanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!