Kuzey Kore'de vakalar patladı ülke alarma geçti! Orduya flaş talimat

Kuzey Kore'de patlama yapan Covid-19 virüsü kaynaklı ölü sayısı 50'ye yükseldi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, salgınla mücadele için orduyu göreve çağırdı.

Dünya 16.05.2022, 10:58 16.05.2022, 12:24
Abone ol
Kuzey Kore'de vakalar patladı ülke alarma geçti! Orduya flaş talimat

Kuzey Kore'de 12 Mayıs'ta ilk Kovid-19 vakası tespit edilmişti. Geçtiğimiz hafta ilk vaka haberini veren Kuzey Kore'de bugün virüs kaynaklı ölü sayısının 50'ye ulaştığı bildirildi.

Kuzey Kore lideri Kim, devlete ait ilaç rezervlerinden Kovid-19 tedavisi için gerekli olanların eczanelere dağıtımı konusunda geç kalındığı uyarısında bulundu.

İktidardaki Kore İşçi Partisinin politbüro toplantısında verilen acil durum kararında, devlet rezervlerindeki ilaçların eczanelere acilen dağıtılması ve eczanelerin de 24 saat açık olması belirtilse de Kim, bu kararın gereği gibi uygulanmadığını ifade etti.

ORDUYA TALİMAT

Kim, ordunun tıbbi biriminin, başkent Pyongyang'da ilaç tedarikinin istikrarlı bir hale getirilmesinde devreye girmesi talimatı verdi.

GÜNEY KORE'DEN YARDIM TALEBİ

Diğer yandan Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kuzey Kore'ye salgınla mücadelesi için aşı, ilaç, tıbbi ekipman ve sağlık personeli gönderebileceklerini söyledi.

Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore'nin şimdiye kadar kendilerinden salgınla ilgili herhangi bir yardım talep etmediğini açıkladı.

ATEŞİ YÜKSELENLERİN SAYISI 1 MİLYONU AŞTI

Kuzey Kore salgınla mücadele ofisi yetkilileri, son 24 saatte 392 bin 920 kişide yüksek ateş görüldüğünü, 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Böylelikle Kuzey Kore'de yüksek ateş tespit edilen kişilerin sayısı 1,2 milyona, hayatını kaybedenlerin sayısı 50'ye yükseldi.

Yüksek ateş belirtisi görülenlerden kaçına Kovid-19 teşhisi konulduğuna dair herhangi bir bilgi verilmedi.

Yaklaşık 26 milyon nüfusu olan Kuzey Kore'de, şimdiye kadar halkın Kovid-19'a karşı aşılandığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!