banner2

Kuş gribi o ülkede yeniden başladı! 130 binden fazla tavuk itlaf edilecek

Kuş gribi salgını yeniden patlak verdi. İspanya'da 130 binden fazla tavuk, kuş gribi nedeniyle itlaf edildi. Peki, bu durum tehlikeli sonuçlara sebebiyet verir mi?

Dünya 11.02.2022, 18:36
Abone ol
Kuş gribi o ülkede yeniden başladı! 130 binden fazla tavuk itlaf edilecek

Greenpeace tarafından Cuma günü yayınlanan görüntülerde İspanya'nın Valladolid şehrindeki bir tavuk çiftliğinde binlerce tavuk ölüsünün toplanıp üstü açık bir kamyona boşaltıldığı ve çiftlik dışındaki bir alana gömüldüğü görülüyor.

Yerel veterinerler derneği söz konusu videoya ilişkin yaptığı açıklamada, "Karantina altına alınan çiftlikte tüm hayvan kalıntılarının imha edilmesi için gerekli önlemler alındı" ifadelerini kullandı.

BÖLGE KARANTİNA ALTINA ALINDI

Yerel yetkililer Valladolid şehrinin Iscar köyü yakınlarında bulunan çiftlik ve çevresindeki 10 kilometrelik alanı karantina bölgesi olarak ilan etti. Yerel bir hükümet sözcüsü, kuş gribinin insanlara bulaşma olasılığının oldukça düşük olduğunu belirterek bu nedenle çiftlikteki salgının endişe yaratmadığını kaydetti.

GÖÇMEN KUŞLAR EVCİL HAYVANLARA BULAŞTIRIYOR

Daha çok yabani göçmen kuşlar tarafından evcil hayvanlara bulaşan kuş gribi, Fransa, Almanya, İngiltere, Hollanda ve Sırbistan'da tespit edilmişti.

İspanya Tarım Bakanlığı'na göre, ülkede bu yıl şimdiye dek çiftliklerde beş küçük kuş gribi salgını belirlendi.
İspanyol veterinerler derneği sözcüsü, İber yarımadasının birçok göçmen kuşun göç rotasında bulunması nedeniyle kuş gribinin İspanya'da tespit edilmesinin şaşırtıcı olmadığının altını çizdi.

KUŞ GRİBİNİN YAYILMA RİSKİ ARTIYOR

Çiftlikteki salgına dair görüntüleri ilk yayınlayan Greenpeace ise, endüstriyel tarım uygulamalarının kuş gribinin yayılma riskini artırdığını ve bu durumun İspanya'da yoğun çiftçiliğin ekonomik ve sosyal maliyetleri hakkındaki tartışmaları körüklediğini söyledi.

Greenpeace açıklamasında, "Gezegenimizin ve insanların sağlığını tehlikeye atan bu yıkıcı modele derhal son verilmelidir" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!