banner2

Küresel ısınma bir şehri yutuyor! Suların altında kalacağı tarihi verdiler

Küresel ısınma dünya kültürel mirasının en önemli kentlerinden İskenderiye'yi tarihe gömebilir. Bilim insanları, önlem alınmadığı taktirde şehrin önümüzdeki yıllar içinde sular altında kalabileceğini duyurdu

Dünya 02.11.2022, 20:19 02.11.2022, 20:57
Abone ol
Küresel ısınma bir şehri yutuyor! Suların altında kalacağı tarihi verdiler


Mısır'ın ikinci büyük şehri İskenderiye'nin önemli bir kısmı ile limanının küresel ısınma nedeniyle gelecek yıllarda su altında kalabileceği öngörülüyor. Mısır merkezli "El Ahram" gazetesinde yer alan haberde, ülkedeki en büyük limana sahip İskenderiye'nin yükselen deniz sularının altında kalabileceği uyarısı yapıldı.

ŞEHRİN 4'TE 1'İ GÖÇ EDEBİLİR

Bilim insanlarının katkılarıyla hazırlanan Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) verilerine dikkat çekilen haberde, İskenderiye'nin 2050 itibariyle üçte birinin su altında kalacağı belirtildi. Buna göre 6 milyonluk şehirden 1 milyon 500 bin kişinin göç etmek zorunda kalabileceği aktarıldı.

VERİMLİ TOPRAKLAR DA YOK OLACAK!

Haberde, İskenderiye'nin deniz kıyısının her yıl 3 milimetre yükseldiği vurgulanırken, gelecek 30 yıl içerisinde Akdeniz'in sularının bir metre kadar yükselebileceği kaydedildi. Şehirdeki antik eserlerin ve tarihi zenginliğin de büyük bir tehditle karşı karşıya olduğu vurgulandı.

İklim uzmanlarının deniz seviyesindeki bu artış nedeniyle Nil Deltası'nın etrafındaki verimli toprakların üçte birinin de kullanılamaz hale gelmesini öngördüğü ifade edildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!