Kudüs'te İsrail tehdidi altında yaşayan Filistinli aileye BM'den destek ziyareti

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı kuruluşlar ve bazı Avrupa ülkeleriyle birlikte Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğundan temsilciler, işgal altındaki Doğu Kudüs'te evinden zorla çıkarılma tehdidi altındaki Filistinli Salim ailesine ziyarette bulundu.<

Dünya 19.02.2022, 09:32 19.02.2022, 10:11
Abone ol
Kudüs'te İsrail tehdidi altında yaşayan Filistinli aileye BM'den destek ziyareti

Birleşmiş Milletler Diplomatik misyon temsilcileri bu sabah Salim ailesinin Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki evine destek ziyaretinde bulundu.

TÜRKİYE'NİN KUDÜS BAŞKONSOLOSLUĞUNDAN TEMSİLCİLER HEYETTE YER ALDI

Heyette BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) ve BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi ile İngiltere, Danimarka, Almanya, İtalya, Japonya, İsviçre, İsveç, İspanya'dan diplomatlar ve Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğundan temsilciler yer aldı.

AİLEYE ZİYARET

Heyet, üç kuşaktır Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan ve İsrail yargısının kararıyla mart ayında evinden zorla çıkarılma tehdidi altında bulunan ailenin durumu hakkında bilgi aldı.

Filistinlilerin iskan sorunları ve İsrail'in yasa dışı yerleşim politikalarını izleyen hak örgütü Ir Amim Dış İlişkiler Direktörü Amy Cohen, Salim ailesinin İsrail yargısı içindeki en yüksek merci Yüksek Mahkeme dahil tüm hukuki yolları tükettiğini heyetle paylaştı.

ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE YASA DIŞI

UNRWA Batı Şeria ve İşgal Altındaki Topraklar Direktörü Gwyn Lewis, basına verdiği demeçte, evinden zorla çıkarılma tehdidi altındaki Filistinli aileyi desteklemek ve İsrail hükümetine kararından vazgeçmesi çağrısı yapmak için diplomatik temsilcilerle Şeyh Cerrah'a geldiklerini söyledi.

Bugün çoğunluğu çocuk 20 kişilik Salim ailesinin 1948'ten bu yana üç kuşaktır aynı evde yaşadığını vurgulayan Lewis, "Bize göre bu zorla evden çıkarılmalar uluslararası insani hukuka göre yasa dışıdır. İsrail hükümetinin Doğu Kudüs'ü kendi toprağının bir parçası olarak kabul ettiği görüşünü kabul etmiyoruz." dedi.

'ENDİŞE DUYUYORUZ'

İsrailli aşırı sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir'in Salim ailesinin evinin önüne çadır kurmasıyla başlayan olaylara işaret eden Lewis, bölgede artan güvenlik gücü varlığı, yaşanan şiddet, Filistinli aileden Fatma Salim'in (70) arbedede yaralanması ve gerilimi artıran tüm girişimlerden endişe duyduklarını belirtti.

Lewis, ellerinden geleni yaptıklarını, çok sayıda ülkeden diplomatik temsilcileri buraya çağırarak duruma dikkat çekmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!