Kritik görüşme öncesi şok mesaj: Hiç kimseden korkmuyoruz

Ukrayna-Rusya gerilimine yön verecek kritik görüşme başladı. Amerikan ve Rus Dışişleri Bakanlarının 'umutsuz' teması öncesi Sergey Lavrov'un yardımcısından ilginç mesajlar geldi.

Dünya 21.01.2022, 14:32 21.01.2022, 15:22
Abone ol
Kritik görüşme öncesi şok mesaj: Hiç kimseden korkmuyoruz

Rusya, Ukrayna'ya saldırmak için cephe hattında hazırlıklarını sürdürürken sürece yön verecek belki de son görüşme şu sıralar Cenevre'de gerçekleşiyor. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, Soğuk Savaş günlerinin önemli bir adresi olan İsviçre'nin Cenevre kentinde 'gergin' bir toplantıya başladı. 

Daha önce Viyana, Brüksel ve yine Cenevre'de ABD-NATO ile Rus tarafı arasında onlarca saat süren temaslar sonuçsuz kalmıştı. Blinen ile Lavrov arasındaki son görüşmeden de bir sürpriz çıkması beklenmiyor. 

ŞİMDİ DE ROMANYA VE BULGARİSTAN!

Oturduğu her masaya yeni taleplerle gelen Moskova, son görüşme öncesi bu kez NATO'dan 'Bulgaristan ve Romanya'dan askerlerini çekmesini' istedi. Atlantik İttifakı'nın eski Sovyetler dönemi Varşova Paktı ülkeleri terk etmesi gerektiğini ileri süren Kremlin, önümüzdeki süreçte Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO'ya dahil edilmesine de karşı çıkıyor. 

'Savaş öncesi' Cenevre'deki son görüşmenin taraflarından ABD Dışişleri Bakanı Blinken, dün yaptığı açıklamada 'bir çözüm beklemediğini' dile getirmişti. Bu arada Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'un toplantı öncesi bir gazetecinin sorusuna verdiği cevap gündeme oturdu. 

O SORUYA BÖYLE CEVAP VERDİ

Gazetecinin biraz da provokatif bir dille "Ukrayna'dan neden bu kadar korkuyorsunuz? Neden kendinizi savunma ihtiyacı içinde hissediyorsunuz?" şeklindeki sorusuna Ryabkov, "Biz hiç kimseden korkmuyoruz, ne Ukrayna'dan ne de ABD'den..." cevabını verdi. Gazetecinin konuşmaya devam etme isteği karşısında Ryabkov başka bir şey söylemeyerek toplantı salonuna gitti. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!