banner2

Kremlin'den 'kısmi seferberlik' itirafı: Hata yaptık düzelteceğiz

Kremlin, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri harekatı için yedek güçlerin seferber edilmesi sırasında hatalar yapıldığını kabul etti ve ülkenin sınırlarını kapatmak için herhangi bir karar alınmadığını söyledi.

Dünya 26.09.2022, 14:10 26.09.2022, 14:28
Abone ol
Kremlin'den 'kısmi seferberlik' itirafı: Hata yaptık düzelteceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçtiğimiz günlerde açıkladığı ve AB ülkelerinin tepkisini çeken 'kısmı seferberlik' ilanı sonrası birçok Rus vatandaşı, ülkeden kaçmaya çalıştı. Rus vatandaşları, İstanbul ve Erivan'a tek yönlü uçuşlara akın etmiş, seferler tükenmişti. Uçak bulamayan birçok kişi ise Finlandiya sınırına akın etmişti.

''BAZI HATALAR YAPILDI''

Kremlin'den konuyla ilgili yapılan açıklamada "Seferberlik çağrılarında bazı hatalar yapıldı. Bu çağrıdaki hatalar düzeltilecek" ifadelerine yer verildi.

SINIRLAR KAPATILACAK MI?

Ülkeden kaçan Ruslara ilişkin sınırların kapatılıp kapatılmayacağı konusunda ise Kremlin "Sınırların kapatılması konusunda herhangi bir karar alınmadı" ifadelerini kullandı.

PUTİN NE DEMİŞTİ?

Putin, seferberlik için yalnızca belirli tecrübedeki vatandaşların askeri hizmet için çağrılacağını ifade ederek “Sadece yedek asker statüsünde ve özellikle orduda hizmet etmiş, belirli bir askeri kaydı ve ilgili tecrübesi olan vatandaşlar askere çağrılacak. Askeri hizmet için çağrılanlar, özel askeri operasyon deneyimi doğrultusunda ilave askeri eğitim alacaklar.” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!