banner2

Kraliçe 2. Elizabeth'in yolculuğu başladı! İşte törene katılan dünya liderleri

İskoçya'da 96 yaşında hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Londra'daki Westminster Katedrali'nde düzenlenen cenaze töreni düzenlendi. Kraliçe Elizabeth'in cenaze törenine dünya liderleri katıldı.

Dünya 19.09.2022, 16:30 19.09.2022, 16:46
Abone ol
Kraliçe 2. Elizabeth'in yolculuğu başladı! İşte törene katılan dünya liderleri

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 8 Eylül Perşembe günü yaz tatilini geçirdiği İskoçya'nın Aberdeenshire bölgesindeki Balmoral Kalesi'nde hayatını kaybetti. Kraliçe'nin cenaze töreni, bugün İngiltere’nin başkenti Londra’daki Westminster Abbey Kilisesi'nde düzenlendi. Buradaki törenin ardından Kraliçe'nin naaşı, İngiliz Kraliyet ailesinin daimi konutlarından biri olan Windsor Kalesi'ndeki St. George Şapeli'ne nakledilecek ve defin işlemi burada gerçekleşecek. Kraliçenin naaşı bugün eşi Prens Philip'in yanına defnedilecek.

KİMLER KATILDI?

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in resmi cenaze töreni, dünya genelinden çok sayıda üst düzey devlet yetkilisinin katılımıyla tarihi Westminster Abbey Kilisesi'nde yapıldı. Başkent Londra'daki Westminster Abbey Kilisesi'nde TSİ 13.00'te başlayan cenaze törenine, Kraliçe'nin çocukları İngiltere Kralı 3. Charles ve eşi Camilla, Prenses Anne, Prens Andrew, Prens Edward'ın yanı sıra Galler Prensi William ve eşi Galler Prensesi Kate, Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle ile kraliyet ailesinin diğer üyeleri katıldı.

2 DAKİKALIK SAYGI DURUŞU

Kraliçe 2. Elizabeth'in merhum eşi Prens Philip ile evlendiği yer de olan Westminster Abbey Kilisesi'ndeki törenin ardından ülke çapında 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

İLAHİLER OKUNDU

Kraliçe'nin taç giyme töreninde ve Prens Philip ile evlilik töreninde okunan ilahiler de dahil olmak üzere ilahiler okundu. Kraliçe Elizabeth'in tahtta olduğu süre boyunca "Tanrı Kraliçe'yi Korusun" olarak okunan milli marş, bu defa "Tanrı Kral'ı Korusun" oldu.

LİZ TRUSS İNCİL'DEN PASAJ OKUDU

İngiltere Başbakanı Liz Truss, törendeki kısa konuşmasında, İncil'den alıntı yaptı. Canterbury Başpiskoposu da konuşmasında, "dünyada çok az liderin, Kraliçe'ye duyulduğunu gördükleri sevgiyle karşılandığını" ifade etti.

İKİNCİ SIRADAN TAKİP ETTİLER

Kilisede Kral III. Charles ile eşi Konsort Kraliçe Camilla, Prens William ve Kate Middleton cenaze törenininde en ön sırada yer alırken Harry ve Meghan çifti, ikinci sıradan töreni takip etti.

Meghan Markle ve Prens Harry Kraliçe'nin cenazesinde ikinci sırada - 3

KRALİÇE'NİN HEDİYELERİNİ TAKTI

Prens Harry ile evlendikten sonra Kraliyet ailesiyle yıldızı barışmayan 41 yaşındaki Meghan Markle, cenazede en çok dikkat çeken isim oldu. Meghan Markle diğer tüm kraliyet ailesi kadınları gibi siyah bir elbise giydi ve şapka taktı. Sussex Düşesi, cenaze töreninde, Harry ile 2018’deki düğünlerinde Kraliçe Elizabeth’in hediye ettiğ inci küpeleri taktı. Kraliçe Elizabeth öldükten sonra tahta geçen Kral III. Charles, annesinin vefat ettiği İskoçya'da Balmoral Kalesi'ne Meghan Markle'ın getirilmemesini istemişti.

Meghan Markle ve Prens Harry Kraliçe'nin cenazesinde ikinci sırada - 9

KRAL CHARLES NOT BIRAKTI

Kraliçe Elizabeth'in çocukları Kral Charles, Prenses Anne, Prens Andrew ve Prens Edward cenaze töreninde beraber yürüdü. Kral III. Charles, annesinin tabutunun üzerine el yazısıyla bir not bıraktı.

İngiltere, Kraliçe'sine veda ediyor! Kraliçe Elizabeth'in cenaze töreni devam ediyor - 9

DÜNYA LİDERLERİ KATILDI

Yaklaşık 2000 bin davetlinin katılımıyla düzenlenen cenaze töreninde, ABD Başkanı Joe Biden ile eşi Jill Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in eşi Olena Zelenska başta olmak üzere 500'e yakın dünya lideri ve üst düzey isim yer aldı.

ÇAVUŞOĞLU TÜRKİYE'Yİ TEMSİL ETTİ

İngiltere eski başbakanlarının da bulunduğu, ilahilerin okunduğu ve konuşmaların yapıldığı cenaze törenine, Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı.

MACRON'UN KIYAFETİ ALAY KONUSU OLDU

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un cenaze için giydiği kıyafet İngiliz medyası ve sosyal medya kullanıcıları tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Kullanıcılar Macron'a "Podyuma mı çıkacaksın?"  diyerek tepki gösterdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!