banner2

Kovid-19 Delta varyantı 132 ülkede tespit edildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs vakalarının son 4 hafta içinde örgütün dünya genelindeki 6 bölgesinin 5'inde yüzde 80 arttığını, bu artışın virüsün Delta varyantından ileri geldiğini ve bu varyantın 132 ülkede tespit edildiğini duyurdu.

Dünya 30.07.2021, 19:48
Abone ol
Kovid-19 Delta varyantı 132 ülkede tespit edildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre'deki merkezde video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, dünya genelinde koronavirüs vakalarının tekrar tırmanışa geçtiğini belirtti.

Geçen hafta örgüte yaklaşık 4 milyon yeni koronavirüs vakası bildirildiğini, toplam vaka sayısının 2 hafta içerisinde 200 milyonu geçmesini beklediklerini aktaran Ghebreyesus, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ortalama olarak, DSÖ'nün altı bölgesinin beşinde enfeksiyonlar son dört hafta içinde yüzde 80 arttı veya neredeyse iki katına çıktı. Afrika'da ölümler aynı dönemde yüzde 80 arttı. Bu artışın büyük bir kısmı, şu anda en az 132 ülkede tespit edilen yüksek oranda bulaşıcı Delta varyantından kaynaklanıyor."

Ghebreyesus, koronavirüs salgının ilk çıktığı günden bugüne kadar DSÖ olarak virüsün değişime uğradığına ilişkin uyarıda bulunduklarını ifade ederek virüsün değişmeye devam edeceğine dikkati çekti. Şimdiye kadar virüsün 4 varyantının tespit edildiğini belirten Ghebreyesus, salgın yayıldığı sürece daha fazla varyantın ortaya çıkacağı konusunda uyardı.

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise "Şu anda DSÖ tarafından onaylanan aşıların tümü ciddi hastalık ve hastaneye yatışlara karşı önemli koruma sağlıyor." diye konuştu.

DSÖ, ilk olarak 31 Aralık tarihinde Pfizer-BioNTech firmasının ürettiği koronavirüs aşısı, daha sonra Oxford-AstraZeneca aşısı, AstraZeneca'nın aşı üreticisi Hindistan Serum Enstitüsünün (SII) ürettiği aşı, Astra ZenecaBio (Güney Kore), Moderna, Janssen ve Çin'in Sinopharm firmasının ürettiği aşılara acil kullanım onayı vermişti. Örgüt, son olarak 1 Haziran tarihinde Türkiye'de de kullanılan Çin'in geliştirdiği yeni Sinovac aşısının acil kullanımına onay vermişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!