banner2

Kosovalı Sırplar ayaklandı! Avrupa Birliği alarmda

Kosova'nın plaka uygulamasına geçileceğini açıklamasının ardından kamu kurumlarında çalışan Sırplar, görevlerinden istifa edeceklerini açıkladı. Sırbistan Cumhurbaşkanı son gelişmelerin ardından bütün yurtdışı ziyaretlerini iptal ederken Avrupa Birliği ise alarma geçti.

Dünya 06.11.2022, 10:47 06.11.2022, 13:13
Abone ol
Kosovalı Sırplar ayaklandı! Avrupa Birliği alarmda

Kosova kurumlarında çalışan Sırplar 5 Kasım Cumartesi günü yapılan açıklamada Sırbistan plakalarının Kosova plakasıyla değiştirilmesini protesto etmek amacıyla görevlerinden istifa edeceklerini açıkladı. 

Kosovalı Srıpların temsilcileri, Sırbistan makamları  tarafından verilen plakaların Kosova plakasına dönüştülmesi konusunda ihtar belgesi vermeyi reddeden Sırp polis müdürü Nenad Djuric'in açığa alınmasının ardından acil toplantı düzenledi. 

SIRP POLİSLER ÜNİFORMA ÇIKARDI

Aralarında milletvekilleri, hakim, savcı ve Sırp nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde görev yapan dört belediye başkanının da yer aldığı Sırp kamu görevlileri toplantının ardından istifa ettiklerini duyurdu. Sırp polis memurları ise üniformalarını çıkardı. 

Belediyelerden yapılan açıklamada, kamu sektöründe çalışan tüm Sırpların geri çekileceği açıklandı. 

VUÇİÇ YURT DIŞI ZİYARETLERİNİ İPTAL ETTİ

Sırbistan Cumhurbaşkanu Aleksandar Vuçiç, Kosova'daki gelişmelerin ardından bütün yurtdışı ziyeretlerini iptal etti ve Rusya'nın Belgrad Büyükelçisi Aleksandar Bocar Harcenko ile görüştü.  

'BARIŞ VE İSTİKARAR SİYASETİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Vuçiç hükümeti acil toplanırken toplantının ardından Vuçiç, "Barış ve istikrar siyasetinden vazgeçmeyeceğiz." şeklinde açıklama yaptı. Belgrad'da görüşmelere devam eden Vuçiç'in önümüzdeki iki gün içinde Sırp halkına seslenmesi bekleniyor.

AVRUPA BİRLİĞİ ALARMDA

Kosova-Sırbistan ilişkilerini normalleştirmek üzere arabuluculuk yapan Avrupa Birliği alarma geçti. 

Priştine, Kasım ayından itibareren araçlarında Sırbistan plakası olan 10 bin Kosovalı Sırp'ın Kosova plakası ile değiştirmesi gerektiğini açıklamıştı. 

SIRP MEDYASINDAN "KOSOVA SINIRA İLERLİYOR" İDDİASI

Sırbistan ve Arnavutluk medyası, Kosova Özel Birliklerinin Sırbistan sınırına doğru ilerlediğini iddia etti. Kolova polisi ise iddiaları reddetti. 

ORDUYA "HAZIR OL" EMRİ VERMİŞTİ

Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic, Kosova'nın plaka uygulamasının başladığını duyurmasının ardından Cumhurbaşkanı Vuçiç'in orduya "Hazır ol" emri verdiğini duyurmuştu.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!