banner2

Kosova ve Sırbistan arasında gerilim tırmanıyor! Can kaybı 4'e yükseldi

Sırbistan ile Kosova arasında yaşanan gerilim bir kez daha çatışmaya dönüştü. Kosova'nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı Kuzey Mitrovica'da yolu kapatan silahlı Sırpların polise ateş açması sonucu bir polis hayatını kaybetti, bir polis yaralandı. Ardından devam eden çatışmalarda üç silahlı saldırgan da öldürüldü. Olayın ardından, bölgeye çok sayıda güvenlik gücü sevk edilirken, Kosova ile Sırbistan arasındaki Brnjak sınır geçiş noktası da kapatıldı.

Dünya 25.09.2023, 09:12 26.09.2023, 22:54
Abone ol

Sırbistan ile Kosova arasında yaşanan gerilim bir kez daha çatışmaya dönüştü. Kosova'nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı Banjska'da yolu kapatan silahlı Sırpların, sabah saatlerinde polise ateş açması sonucu bir polis ölmüş, bir polis yaralanmıştı. Ardından devam eden çatışmalarda üç silahlı saldırgan da öldürüldü.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, olayla ilgili Sırbistan'ı işaret etti ve ''Belgrad'ın siyasi, mali ve lojistik desteğiyle organize suç, ülkemize saldırıyor. Artık bilinen şey, terör saldırısını gerçekleştiren ve Afrim'i acımasızca öldüren yabancı profesyonel ordu veya polis oluşumundan üyelerin var olduğudur." ifadesini kullandı.

''TERÖRİST SUÇ YAPILANMASIDIR''

Kurti, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlardan 3'ünü öldürdük, yaralılar ve gözaltına aldıklarımız var. İnanıyorum ki bundan sonraki süreç bize bunların tam olarak kim oldukları, Kosova'ya nasıl girdikleri, Kosova Cumhuriyeti'ni istikrarsızlaştırmaya yönelik bu zorlu girişimin komutanları ve liderlerinin kim olduğu konusunda daha fazla bilgi verecektir. Şu ana kadar öğrendiklerimiz, daha önce de düşündüğümüz gibi bunlar, bugün yaptıklarını uzun süredir planlamış, hazırlamış, bu saldırıyı planlayan profesyonel bir terörist/suç yapılanmasıdır. Bunlar bir kaçakçılık çetesini değil, siyasi, mali ve lojistik açıdan resmi Belgrad tarafından desteklenen paralı asker yapısını temsil ediyorlar."

''İSTERSENİZ HEPİMİZİ ÖLDÜRÜN''

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova'nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı Kuzey Mitrovica'da yolu kapatan silahlı Sırpların polise ateş açması ve bir polis memurunun hayatını kaybetmesi üzerine başkent Belgrad'da basına açıklamalarda bulunurken şu ifadeleri kullandı;

''Kosova polisine saldıran silahlı kişiler Sırbistan'dan değil yerel Kosovalı Sırplar. Gelecek günlerde yeni kararların alınacak. Sırbistan, Kosova'nın bağımsızlığını asla tanımayacak, isterseniz hepimizi öldürün. Konuşmaya her zaman hazırız ancak Kosova'nın bağımsızlığı asla." 

''GEREKTİĞİNDE YANIT VERİRİZ''

NATO'nun Kosova'daki Barış Gücünden (KFOR) yapılan açıklamada, "KFOR, Banjska'daki durumu yakından izlemeye devam ediyor ve KFOR birlikleri bu bölgede, gerektiğinde yanıt vermeye hazır durumda bulunuyor. KFOR Komutanı, AB, Sırbistan Genelkurmay Başkanı ve Kosova'daki kurumlar dahil olmak üzere tüm uluslararası paydaşlarla yakın ve sürekli temas halinde olup, çözüm bulmak için yoğun bir şekilde çalışmaktadır." ifadelerine yer verildi.

İngiliz gazetesi the Guardian ise Kosova ve Sırbistan arasında geçtiğimiz yıl müzakerelerin durdurulmasına kadar varan krizin ardından dün yaşanan olayın iki ülke arasındaki en ciddi gerilimlerden birini işaret ettiğini belirtti.

TÜRKİYE'DEN KINAMA

Dışişleri Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Kosova'nın kuzeyinde bir polis memurunun ölümüne yol açan saldırıyı kınadı.

Bilgiç, bölgede gerginliğin tırmanmasının önlenmesi için tüm tarafların itidalli davranması ve şiddetten kaçınmasının zorunluluk arz ettiğini vurguladı.

Kosova'da ve bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının tek yolunun diyalog olduğunun altını çizen Bilgiç, Türkiye'nin diyalog sürecini desteklemeye devam edeceğini kaydetti.

AB'DEN KINAMA MESAJI

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Savunma Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kosova'nın kuzeyinde bir polisin öldürüldüğü saldırıyı kınadığını bildirdi. 

Borrell, saldırıyla ilgili tüm gerçeklerin ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek, Bajnska Manastırı çevresinde devam eden çatışmalar nedeniyle daha fazla masum kişinin ölebileceğine dikkati çekti.

Saldırıların derhal durdurulması gerektiğini vurgulayan Borrell, AB'nin Hukukun Üstünlüğü Misyonu EULEX'in sahada bulunduğunu ve NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü (KFOR) ile temas halinde olduğunu bildirdi.

Borrell, tüm aktörleri Kosova'nın kuzeyindeki gerilimi azaltmak için çalışmaya çağırdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!