banner2

Kosova Türkiye'den Bayraktar istiyor! Vucic: İlişkilerimiz etkilenir

Kosova Türkiye'den Bayraktar insansız hava aracı almak istediklerini açıkladı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksadar Vucic ise Türkiye'nin Kosova'ya Bayraktar temin etmesinin Sırbistan-Türkiye ilişkilerini etkileyeceğini söyledi.

Dünya 21.12.2022, 13:05 21.12.2022, 14:07
Abone ol
Kosova Türkiye'den Bayraktar istiyor! Vucic: İlişkilerimiz etkilenir

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Türkiye'nin Kosova'ya Bayraktar TB2 temin edeceğine ilişkin haberler hakkında konuştu. Vucic, Kosova'nın Bayraktar TB2 almasının Türkiye-Sırbistan ikişkilerini etkileyeceğini söyledi. 

KOSOVA TÜKİYE'DEN BAYRAKTAR İSTİYOR

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Türkiye'den bayraktar TB2 almak  için çalışma yürüttüklerini söylemişti. Kosova'dan gelen haberlerin ardından Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Bayraktar TB2 iddiaları ile ilgili açıklama yaptı. 

'İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ OLACAK'

Vucic, TB2 hakkındaki açıklamalarını resmi temaslar için bulunluğu Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Sırp PINK TV'ye Kosova'nın Bayraktar TB2 almasına ilişkin şu şekilde  konuştu:

Türklerin Priştine’ye Bayraktar vereceklerini söylemeleri bizim için ne kabul etmesi kolay ne de güzel bir haber. Bunun ilişkilerimize etkisi olacaktır.

'TÜRKİYE'NİN SİLAHLANDIRMA HAKKI YOK' 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saygımız var. Fakat bu hazırlık yapmamız, hava savunma sistemi ve avcı filosu sahibi olmamız gerekeceği anlamına geliyor. Diğer yandan, Türkiye’nin uluslararası hukuk çerçevesinde ordu sahibi olma hakkı olmayan bir tarafı silahlandırma hakkı bulunmuyor. Fakat uluslararası hukuk kimin umrunda ki?

Vucic, Sırbistan'ın silahlanması gerektiğini belirtti ve aksi takdirde "kedinin fareyi yuttuğu gibi yutulacaklarını" söyledi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!