Kosova'da tansiyon düşüren hamle: Barikatlar kaldırıldı

Kosova'da yürürlüğe girmesi planlanan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasına saatler kala tansiyon yükselmiş, ülkenin kuzeyinde yer alan ve Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça'da siren ve silah sesleri yükselmişti. Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasının hükümet tarafından 1 ay ertelenmesinin ardından, ülkenin kuzeyinde yaşayan Sırpların kurdukları barikatların tamamı kaldırıldı.

Dünya 02.08.2022, 00:16 02.08.2022, 01:19
Abone ol
Kosova'da tansiyon düşüren hamle: Barikatlar kaldırıldı

Kosova’daki NATO Barış Gücü (KFOR), ülkenin kuzeyinde kurulan barikatların kaldırılmasını havadan denetledi. KFOR tarafından yapılan açıklamada, “KFOR yerel ve uluslararası güvenlik örgütleriyle Kosova’nın kuzeyindeki durumu yakından izliyor. BM yetkisi çerçevesinde KFOR, Kosova'nın güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almaya hazır ve Kosova'nın güvenliğine güçlü bir şekilde bağlı kalmaya devam ediyor” denildi.

Kosova Sınır Polisi'nin sınır geçiş noktalarında yeniden göreve başladığı ancak sınır kapılarının yolcu ve araç trafiğine henüz açılmadığı aktarıldı.

KOSOVA CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA YAPILDI 

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova Meclis Başkanı Glauk Konjufca, Kosova Başbakan Albin Kurti, Kosova Başbakan Yardımcısı Donika Gervalla ve Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveç ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından konuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, toplantının, ülkedeki son gelişmeler hakkında kurumlar arası koordinasyonun sürdürülmesi amacıyla gerçekleştiği belirtildi.

Toplantıya muhalefet liderlerinin davet edildiği belirtildiği ancak katılmadıkları belirtilirken, ülkenin kurumlarının, ulusal çıkar konularında koordinasyonu sağlamak amacıyla muhalefetle düzenli temas ve istişarelere devam edeceği kaydedildi.

“KOSOVA’YA GİREN SIRPLARA BİN 500’DEN FAZLA GEÇİŞ BELGESİ VERİLDİ”

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ülkedeki son gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, yasadışı suç örgütlerinin Sırbistan tarafından desteklendiğini belirtti. Kurti açıklamasında, “Bu yapılanmalar ülkemiz için kolay değil, devlet tarafından destekleniyorlar” ifadelerini kullandı.

Başbakan Kurti ülkenin kuzeyinde yer alan Brenyak ve Yarinye'deki 2 sınır noktasının hala 9 barikatla kapatıldığını belirterek, Kosova'ya giren Sırbistan vatandaşlarına bin 500'den fazla geçiş belgesi verildiğini duyurdu.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla ise Kosova'nın kuzeyinde polisin soruşturma başlattığı yasadışı silahlı kişiler tarafından 11 Kosova vatandaşının yaralandığını duyurdu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!