banner2

Kosova Başbakanı Kurti: NATO olmasaydı Sırplar bizi yine katlederdi

Kosova Başbakanı Albin Kurti, “NATO olmasaydı Sırplar bizi yine katlederdi.” dedi. Sırpların Bosna Hersek'te sahip olduğu otonomi ile büyük bir güçlerinin olduğunu söyleyen Kurti, Kosova'da buna müsaade etmeyeceğini söyledi.

Dünya 16.01.2023, 18:14 16.01.2023, 18:30
Abone ol
Kosova Başbakanı Kurti: NATO olmasaydı Sırplar bizi yine katlederdi

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Hollanda'dan yayın yapan NRC gazetesine konuştu. Albin, Hollanda'ya yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, son soykırımla arasına mesafe koymadığı sürece bir sonraki soykırımı beklemek durumundayız. NATO burada olmasaydı, Sırplar bizi yine katlederdi. Bunu yapmaya güçleri yeter mi bilmiyorum fakat buna niyet edeceklerini biliyorum.

'TANRI'YA DUA ET, RUSYA'YA GÜVEN'

Sırpların “Tanrı’ya dua et, Rusya’ya güven” sloganlarını hatırlatan Kurti, “Avrupa’da başka hiçbir yerde Putin’e bu kadar büyük bir destek yok. Bizim mücadele ettiğimiz şey tam da bu: Moskova ve müttefiklerinin faşizmi” şeklinde konuştu.

'BOSNA HERSEK'TE YAPILANIN KOSOVA'DA YAPILMASINA MÜSAADE ETMEM'

Sırp Belediyeler Birliği ile Kosova’da devlet içinde devlet oluşturmaya çalıştığına dikkat çeken Kurti, Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti’nin de sahip olduğu otonomi ile büyük bir güce sahip olduğunu ve ülkenin karar mekanizmasını bloke ederek kalkınmasını engellediğini söyledi ve “Kosova’da böyle bir şeye müsaade edecek kadar ahmak değilim” şeklinde konuştu

'SIRPLAR ELEKTRİK FATURASI ÖDEMİYOR'

Kosova'nın kuzeyinde yaşayan Sırpların elektrik faturası ödemediğini hatırlatan Kurti, devlet maliyesinin bundan kötü etkilendiğini söyledi ve şöyle konuştu:

Bu nedenle finansal açıdan kan kaybı yaşıyoruz. Sırp enerji şirketine lisans verdik ve haziran ayında bu meselenin çözülmesi için bir anlaşma yaptık fakat anlaşmaya uyulmuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!