banner2

Koronavirüs, Maymun Çiçeği derken bir de Nil virüsü çıktı! Avrupa'nın yeni kabusunda vakalar artıyor

Avrupa bu yıl kabus yaşıyor. birçok Avrupa ülkesinde virüs vakaları artar iken İtalya'da Batı Nil Virüsü vakalarında yaşanan artış korkutuyor. İtalya'da yaz başından bu yana kaydedilen Batı Nil Virüsü (BNV) vakalarının sayısının 94'e yükseldi.

Dünya 05.08.2022, 19:24 05.08.2022, 20:03
Abone ol
Koronavirüs, Maymun Çiçeği derken bir de Nil virüsü çıktı! Avrupa'nın yeni kabusunda vakalar artıyor

Avrupa'da görülen birçok virüs çeşidine bir yeni daha eklendi. İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsünden (ISS) yapılan açıklamaya göre, sivrisinekler aracılığıyla bulaşan enfeksiyon hastalığı olan BNV’ye yakalananların sayısı 94'e çıktı. Bulaşma düzeyinin önceki haftalara göre geçen hafta iki kattan fazla arttığı ifade edildi.

Vakaların ağırlıklı olarak kuzey bölgelerinde görüldüğü, 33 vaka ile Veneto bölgesinin başı çektiği kaydedildi.

BNV sebebiyle şu ana kadar ülke genelinde 7 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

SİVRİSİNEK ISIRIKLARINA KARŞI KORUNMALARI İSTENDİ 

Çoğunlukla "Culex" cinsi sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan Batı Nil Virüsü’nden korunmak için herhangi bir aşı bulunmazken sivrisinek ısırıklarına karşı korunma tavsiye ediliyor.

Sivrisineğin ısırdığı andan itibaren kuluçka süresinin 2 ile 14 gün arasında değiştiği, bağışıklığı zayıf olanlarda bu sürenin 21 güne çıktığı belirtiliyor.

BATI NİL VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ 

Virüsün bulaştığı kişilerin yaklaşık yüzde 80’inde herhangi bir belirti görülmediği, hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde ateş, halsizlik, bulantı-istifra, baş ve kas ağrısı gibi semptomların görüldüğü ifade ediliyor.

BNV vakalarına çoğunlukla Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Batı Asya'da rastlanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!