Yandex Metrica

Sitede Ara

Korkutan rapor: 5 yıl içinde sıcaklık rekoru bekleniyor

Korkutan rapor: 5 yıl içinde sıcaklık rekoru bekleniyor

Dünya Meteoroloji Örgütü 5 yıllık iklim tahmin raporunu açıkladı. Yıllık ortalama küresel sıcaklığın gelecek 5 yılın en az birinde geçici olarak, sanayi öncesi dönem ortalamasının 1,5 santigrat derece üzerine çıkması ihtimalinin yüzde 80 olduğunu açıklandı. Raporda, gelecek 5 yıldan en az birinde yeni bir sıcaklık rekoru kırılma olasılığının yüzde 86 olduğu belirtildi.

Dünya

06.06.2024, 08:55

Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı Ko Barrett, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, WMO'nun gelecek 5 yıl için iklim tahminlerine ilişkin raporunu açıkladı.

Söz konusu raporda, iklim değişikliğine ilişkin Paris İklim Anlaşması'nda belirlenen ve on yıllar boyunca uzun vadeli sıcaklık artışlarının yaşanacağına dikkat çekildi. 

50 savaş gemisiyle adaya çıkarma: Yunan medyası korku içinde duyurdu: Eyvah Türkler! 50 savaş gemisiyle adaya çıkarma: Yunan medyası korku içinde duyurdu:... Haberi Görüntüle

5 YIL İÇİNDE SICAKLIK REKORU BEKLENİYOR

Rapora göre; 2024 ile 2028 arasındaki her yıl için küresel ortalama yüzeye yakın sıcaklığın, sanayi öncesi dönem taban çizgisinden 1,1 ila 1,9 derece daha yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Raporda, gelecek 5 yıldan en az birinde yeni bir sıcaklık rekoru kırılma olasılığının yüzde 86 olduğu belirtildi.

2024-2028 arasındaki 5 yıllık dönemde ortalama küresel sıcaklığın sanayi öncesi dönem ortalamasını 1,5 santigrat derece aşma olasılığının yüzde 47 olduğu vurgulandı. Hatta 1,5 santigrat derece üzerine çıkma ihtimalinin yüzde 80 olduğu da raporda yer aldı.

O bölgede devasa rezerv bulundu: Tam tamına 3,2 milyarlık keşif! Değeri dudak uçuklattı! Herkes sıraya girecek O bölgede devasa rezerv bulundu: Tam tamına 3,2 milyarlık keşif!... Haberi Görüntüle

PARİS İKLİM ANLAŞMASI

Raporda, Paris İklim Anlaşması kapsamında ülkelerin, uzun vadeli küresel ortalama yüzey sıcaklığını sanayi öncesi seviyelerin 2 santigrat derece altında tutmayı ve bu yüzyılın sonuna kadar bunu 1,5 santigrat derece ile sınırlandırma çabalarını sürdürmeyi kabul ettiği hatırlatıldı.

Kurt ittifakına 350.000 asker lazım! NATO zirvesi öncesi dikkat çeken talep: Cehenneme 3 ay kaldı Kurt ittifakına 350.000 asker lazım! NATO zirvesi öncesi dikkat çeken... Haberi Görüntüle

KÜRESEL ISINMANIN NEDENLERİ

Küresel ısınmanın mevcut seviyelerinde dahi yıkıcı iklim etkilerinin görüldüğünün altı çizilen raporda, bunlar arasında daha aşırı sıcak hava dalgaları, aşırı yağışlar, kuraklık, buz tabakalarında ve buzullarda azalma, deniz seviyesinin yükselmesi ile okyanusların ısınmasının hızlanmasının yer aldığı bildirildi.

Elon Musk ABD seçimlerinde tarafını belli etti! Başkanlık seçimlerinde 45 milyon dolarlık bağış yapacak! Elon Musk ABD seçimlerinde tarafını belli etti! Başkanlık seçimlerinde 45... Haberi Görüntüle

EN SICAK YIL 2023

Raporda, 2023'te küresel ortalama yüzeye yakın sıcaklığının, sanayi öncesi dönemin yaklaşık 1,45 santigrat derece üzerinde olduğu kaydedildi. Uzun vadeli ısınmanın diğer faktörlerle bir araya gelmesi ve şu anda etkisi azalmakta olan El Nino hava olayıyla birlikte 2023'ün bugüne kadar kaydedilen en sıcak yıl olduğu hatırlatıldı.

 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading