banner2

Korkutan oldu! İspanya'da lavlar denize yaklaştı

İspanya'da bulunan Kanarya Adaları grubu içerisindeki La Palma Adası'nda, 19 Eylül tarihinden bu yana aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı'nın püskürttüğü lavlar denize yaklaştı.

Dünya 27.09.2021, 23:06 28.09.2021, 00:02
Abone ol
Korkutan oldu! İspanya'da lavlar denize yaklaştı

Atlas Okyanusu üzerinde bulunan ve denize sadece 600 metre uzaklıkta yer alan La Palma Adası'nda Yanardağı'nın püskürttüğü lavlar, bugün akşam saatlerinde ilerleme hızını yeniden atırdı.

Kanarya Adaları'nın Volkanoloji Enstitüsü uzmanları ise yaptıkları açıklamada, "Cumbre Vieja Yanardağı'nın, çok kaprisli bir yanardağ olduğunu ve patlamaların nasıl devam edeceğinin önceden kestirilemediğini", bugün sabah saatlerinde yaşanan durgunluğun yanardağın aktifliğinin kısa zamanda sona ereceği anlamına gelmeyeceğini" belirtti.

LAVLARIN DENİZE DÖKÜLMESİ HALİNDE, ŞİDDETLİ PATLAMALAR VE KİMYASAL REAKSİYONLAR YAŞANABİLİR

Lavların denize ulaşma ihtimalinin her geçen saat daha da arttığı vurgulayan uzmanlar, püsküren lavların düşünüldüğü gibi denize dökülmesi halinde ise şiddeti yüksek patlamaların olacağını ve kimyasal reaksiyonlardan çıkan gazların da ada sakinleri için büyük sorun yaratabileceği ifade etti.

Mevcut durum çerçevesinde, gaz zehirlenmesi ihtimaline karşı, yaklaşık olarak 300 kişinin yaşadığı 4 mahallenin koruma altına alınarak, ada sakinlerinden evlerinin pencerelerini ve kapılarını kapalı tutmalarının istendiği duyruldu.

19 Eylül tarihinden itibaren yanardağdan dökülen lavlar, 237 hektarlık alanı yakıp kül ederken, 513'ü ev olmak üzere, geriye kalanı tarım ve hayvancılık için kullanılan ahır ve depo olmak üzere 600'den fazla yapıyı yakarak kullanılamaz hale getirdi.

Ayrıca, La Palma Adası'na olan uçuşlar ise 29 Eylül tarihine kadar durduruldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!