banner2

Korkak Miçotakis'ten Türkiye iması: Fransa bizi korur

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye'den saldırı gelmesi halinde Fransa'nın Atina'nın yanında yer alacağını savundu.

Dünya 08.10.2021, 08:44 08.10.2021, 10:08
Abone ol
Korkak Miçotakis'ten Türkiye iması: Fransa bizi korur

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkesine yönelik bir saldırı halinde Avrupa'nın tek nükleer gücü olan Fransa'nın Atina'nın yanında yer alacağını savundu.

Miçotakis, parlamentoda yaptığı konuşmada, Fransa'nın Yunanistan ile imzaladığı Savunma ve Güvenlik Alanlarında İş Birliğine Yönelik Stratejik Ortaklık Anlaşması'nın, ülkesini Akdeniz'de güçlendireceğini ve bunun Avrupa'nın stratejik özerkliğinde ilk cesur adım olduğunu söyledi.

TÜRKİYE'Yİ İMA ETTİ

Anlaşmanın ulusal çıkarlar açısından avantajlı olduğunu savunan Miçotakis, "Hepimiz, Doğu Akdeniz’de kimin kimi 'casus belli' (savaş nedeni) ile tehdit ettiğini biliyoruz." ifadesini kullanarak Türkiye'yi ima etti.

3 ADET FIRKATEYN ALACAK

Miçotakis, anlaşma çerçevesinde Yunanistan'ın Fransa'dan 3 adet Balherra sınıfı fırkateyn alacağını ve bununla Yunan Silahlı Kuvvetlerinin daha da güçleneceğini iddia etti.

FRANSA YANINDA OLACAK

Fransa'nın anlaşma çerçevesinde Atina'ya vermesi öngörülen desteği değerlendiren Miçotakis, "Bir saldırı halinde Avrupa'nın tek nükleer gücü ve BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan tek Avrupa Birliği ülkesi (Fransa), ülkemizin yanında olacak." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!