banner2

Körfez'de yeni dönem: İran'ın Riyad Büyükelçiliği 7 yıl sonra yeniden açıldı!

İran'ın Suudi Arabistan'daki Riyad Büyükelçiliği 7 yıl aradan sonra yeniden açıldı. İki ülke 10 Mart'ta diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Dünya 07.06.2023, 00:44 07.06.2023, 01:15
Abone ol
Körfez'de yeni dönem: İran'ın Riyad Büyükelçiliği 7 yıl sonra yeniden açıldı!

İran'ın Riyad Büyükelçiliği 7 senenin ardından yeniden açıldı. İran devlet televizyonunun verdiği habere göre açılış törenine Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Rıza Bigdeli de katıldı.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLER 2016'DA KOPMUŞTU

İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkiler Suudi Arabistan'da 2 Ocak 2016'da aralarında Şii din adamı Nimr en-Nimr'in de bulunduğu 47 kişi terör suçlamasıyla idam edilmesinin ardından kopmuştu.

İdamlara tepki gösteren İranlı yetkililer peş peşe açıklamalar yapmış, ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası İran'daki göstericiler tarafından ateşe verilmişti.

Bu saldırıların ardından Suudi Arabistan yönetimi, 3 Ocak'ta İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurmuştu.

İLİŞKİLERİN YENİDEN TESİSİ

Riyad ve Tahran, 7 yıl aradan sonra 10 Mart'ta Pekin'de Çinli yetkililerin aracılığıyla diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan'da Pekin'de bir araya gelmiş ve iki ülke büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaşmıştı.

Abdullahiyan, 11 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçisi'ni kendilerine tanıttığını aynı şekilde kendilerinin de Riyad'a atanacak büyükelçiyi kısa süre içerisinde Suudi Arabistan'a bildireceğini söylemişti.

ALİ RIZA ENAYETİ RİYAD BÜYÜKELÇİSİ OLARAK ATANMIŞTI

İran, 23 Mayıs'ta Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Rıza Enayeti'nin Riyad Büyükelçisi olarak atandığını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!