banner2

Komşuda leptospiroz salgını endişesi! İnsandan insana geçebiliyor

Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumunun (EODY), Kerkira Adası'nda leptospiroz salgını ihtimaline karşı çalışma başlatılmasını istediği bildirildi.

Dünya 26.09.2023, 01:47 26.09.2023, 02:05
Abone ol
Komşuda leptospiroz salgını endişesi! İnsandan insana geçebiliyor

Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu (EODY), Kerkira Adası'nda leptospiroz salgını ihtimaline karşı çalışma başlatılmasını istedi.

Leptospiroz, leptospira adı verilen bakterilerin neden olduğu bir bakteriyel hastalıktır. Bu bakteriler, kemiriciler, vahşi hayvanlar ve evcil hayvanlar gibi hayvanlarda bulunur. Bakteriler, hayvanların idrarıyla temas yoluyla insanlara bulaşabilir.

LEPTOSPİROZ SALGINI BELİRTİLERİ 

Leptospiroz, hiçbir belirti vermeyebileceği gibi, baş ağrısı, kas ağrısı, yüksek ateş, akciğerde kanama, menenjit gibi belirtiler de gösterebilir. Hastalık, erken teşhis ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Yunanistan'da, Kerkira Adası'nda 22 Eylül'de bir kişinin leptospiroz nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. Bu, Kerkira'da bu yıl ikinci leptospiroz ölümüdür.

EODY, Kerkira Adası'nda leptospiroz salgını ihtimaline karşı çalışma başlatılmasını istedi. Çalışma kapsamında, bölgedeki leptospiroz vakaları araştırılacak ve dezenfeksiyon ile haşere ilaçlama çalışması yapılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!