banner2

Koalisyonun sonu kriz! Avrupa'da parlamenter sistem, istifalar ve erken seçim

Altılı Masa koalisyonu ve paslamenter seçimi vadederken Avrupa'daki birbirinden başarısız örnekler yeniden gündem oldu. İşte, İngiltere, Almanya, İtalya ve daha birçok Avrupa ülkesinde kaosa ve krize yol açan parlamenter sistem...

Dünya 28.03.2023, 14:00 28.03.2023, 16:01
Abone ol
Koalisyonun sonu kriz! Avrupa'da parlamenter sistem, istifalar ve erken seçim

Altılı Masa, iktidara gelmeleri halinde Cumhurbaşkanlığı sistemini kaldırarak parlamenter sisteme dönüleceğini vadederken sistemin Avrupa'daki örnekleri yeniden gündem oldu. Parlamanter sistemin geçerli olduğu birçok Avrupa ülkesinde yılda birkaç kez hükümet değişirken kaos ve krizin hakim olduğu iklimler oluştu. 

İngiltere, Almanya, Hollanda, İtalya, Belçika ve İsveç'in yanı sıra birçok Avrupa ülkesinde seçimlerin üzerinden aylar geçmesine rağmen ya hükümet kurulamadı ve erken seçime gidildi ya da zoraki hükümetler kuruldu. 

7 YILDA 5 HÜKÜMET: REKOR LIZZ TRUSS'TA

İngiltere parlamenter sistemin en açık örneklerinden biri. İngiltere'de 2016 yılından bu yana tam 5 hükümet kuruldu. 2010'da kurulan David Cameron hükümeti 2016'da Brexi sürecinin ardından isifa etti. Tresa May hükümeti ise ancak 2019'da kadar dayanabildi. Boris Johnson hükümeti üç yıl dayanırken Lizz Trus yalnızca 44 gün iktidarda kaldı ve ardından Rishi Sunak geldi. 

İTALYA'DA SEÇİM ÜZERİNE SEÇİM

İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin 21 Temmuz 2021'de liderlik ettiği 3 partinin hükümetine parlamentoda destek vermemesinin ardıdnan görevinden istifa etti. Draghi'nin ardından Mattarella, parlamentoyu feshetti ve 70 gün içinde erken genel seçimlerin yapılacağını bildirdi. Giuseppe Conte'nin lideri olduğu koalisyon hükümeti ise 2021 Ocak ayında bozuldu ve Draghi 2021'de yeniden hükümet kurdu. 

605 GÜNDE HÜKÜMET KURULDU

Belçika'da ise 2019 seçimlerinden ancak 605 gün sonra hükümet kuruldu. Belçika bu süreçte geçici hükümetlerle yönetilirken 16 ayın ardından yeni başbakan belirlendi. 

İSVEÇ'TEKİ KOALİSYON HÜKÜMETİ HALA TEHLİKEDE

İsveç'te ise 2022'de yapılan seçimlerin ardından hükümet ancak 36 gün sonra kurulabildi. Yalnızca 3 oy farkla iktidara geçen koalisyon hükümeti ise her an yıkılma tehlikesi aldında. 

İSRAİL'DE KİTLESEL PROTESTOLAR

İsrail'de ise son 3 yıl içinde 4 kez seçim yapıldu. Kurulan son koalisyon hükümeti ise kitlesel protestoalrla sarsılıyor.

YENİ HÜKÜMET İÇİN 59 GÜN

Almanya'da ise genel seçimlerin ardından sadece 59 gün sonra hükümet kurulabildi. Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller'in sürdürdüğü koalisyon hükümeti iş başı yaptı.

HOLLANDA'DA 299 GÜNDE KURULAN HÜKÜMET

Hollanda'da 2021'de düzenlenen seçimlerden tam 299 gün sonra hükümet kurulabildi. Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokrat 66 (D66) ve Hristiyan Birlik Partisi'nden (CU) oluşan dört partili yeni koalisyon hükümeti 10 Ocak 2022'de göreve başladı. Hollanda'da 15 Mart 2017'de düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra da hükümet kurulmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!